Partner serwisu

USA: Wzrost kar za niewłaściwe zachowanie na pokładach samolotów

Tomasz Śniedziewski 13.05.2021

USA: Wzrost kar za niewłaściwe zachowanie na pokładach samolotów
fot. unsplash
Podczas gdy łagodzone są ograniczenia w podróżowaniu, osoby powracające na pokłady samolotów w Stanach Zjednoczonych dowiadują się o nowym elemencie podróżowania – pasażerowie, którzy zachowują się niewłaściwie podczas lotów muszą się liczyć z karami finansowymi kilkukrotnie przewyższającymi cenę biletów, informuje AFP.
W jednym przypadku Federalna Agencja Lotnicza (FAA) ukarała pasażera karą w wysokości 10,5 tys. dolarów za nienoszenie maski pomimo kilkukrotnych upomnień ze strony personelu pokładowego. Inny pasażer został ukarany grzywną w wysokości 9 tys. dolarów za trzaskanie klapą schowka na bagaż podręczny i wykrzykiwanie zwrotów uznanych za niecenzuralne.

Kosztowne nienoszenie maski

Wysyp kar jest następstwem styczniowego oświadczenia FAA, w którym agencja zapowiedziała politykę zera tolerancji po tym, gdy wzrosła liczba osób nieprzestrzegających wymogu noszenia masek wprowadzonego w związku z pandemią, oraz po ataku na Kapitol z 6 stycznia b.r., za którym stali sympatycy poprzedniego prezydenta USA, Donalda Trumpa. - W ciągu ostatnich kilku miesięcy odnotowaliśmy duży wzrost liczby pasażerów nie przestrzegających poleceń - powiedział Steve Dickson zarządzający FAA podczas środowego (12.5.) przesłuchania przed komisją niższej izby parlamentu.

Zgodnie z nową polityką FAA, kary za niestosowanie się do poleceń mogą sięgnąć 35 tys. dolarów, a najgorsze przewinienia mogą być ukarane nawet wyrokami pozbawienia wolności. FAA ściśle współdziała z liniami lotniczymi oraz związkami reprezentującymi pracowników linii lotniczych tak “by zaprowadzić w tym zakresie kontrolę”, powiedział Dickson.

Od lutego Agencja otrzymała około 1,3 tys. skarg na niezdyscyplinowanych pasażerów, uznając iż w około 260 przypadkach doszło do naruszeń przepisów. FAA do tej pory otworzyła 20 formalnych postępowań i przygotowuje kolejne. W całym 2019r. Agencja oficjalnie otworzyła 142 postępowania dotyczące “trudnych pasażerów”. Najwięcej kar finansowych zostało nałożonych za odmowę noszenia masek, których noszenie na pokładach samolotów jest w Stanach Zjednoczonych obowiązkowe od września ubiegłego roku.

“Nie ma miejsca na nieporozumienia”

Sara Nelson, prezydent Stowarzyszenia Personelu Pokładowego, wyraziła się pozytywnie o działaniach FAA, określając wymóg noszenia masek jako wynikający z rozsądku. – Nasze samoloty to mikrokosmos. Konflikty, które istnieją w życiu publicznym, zawsze ujawniają się również na pokładzie. Ale od pierwszego dnia szkolenia uczy się nas, że musimy pozostawić nasze różnice, polityczne jak i inne, za drzwiami lotniska. Jeśli chodzi o bezpieczne latanie, to nie ma w nim miejsca na nieporozumienia – powiedziała Nelson.

Ostatnio nałożone kary obejmują grzywnę w wysokości 32,75 tys. dolarów nałożoną na pasażera lotu z Dominikany do Nowego Jorku, który odmówił noszenia maski, rzucił pustą butelkę po alkoholu, krzyczał na członków załogi oraz obłapiał personel pokładowy. W rezultacie tego zachowania samolot musiał zawrócić do Dominikany, poinformowała FAA.

Większość linii lotniczych zapytanych przez AFP odmówiła komentowania indywidualnych przypadków. United Airlines poinformowały, że za odmowę noszenia masek dodały na czarną listę zakazów lotów około 750 pasażerów.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony