Partner serwisu

USA nałożyły nowe cła na produkty z Niemiec i Francji

Redakcja/inf. pras. 12.01.2021

USA nałożyły nowe cła na produkty z Niemiec i Francji
fot. Piotr Bożyk
Amerykańskie władze ogłosiły nałożenie od wtorku dodatkowych ceł na części do samolotów oraz inne produkty z Niemiec i Francji. To efekt trwającego od dawna sporu handlowego między USA i Unią Europejską w sprawie subsydiów dla Airbusa i Boeinga.
15-procentowym cłem zostaną objęte sprowadzane z Francji i Niemiec części samolotowe, zaś 25-procentowym cłem – alkohole z tych krajów, głównie wina i brandy. Decyzja Stanów Zjednoczonych ma związek z brakiem postępów w negocjacjach w sprawie trwającego od ponad 16 lat sporu handlowego z UE. Pisaliśmy o tym więcej już w tym tekście.

Obie strony oskarżają się o nielegalne subsydia dla swoich gigantów branży lotniczej, Airbusa i Boeinga, obie wygrały też swoje sprawy w ramach Światowej Organizacji Handlu, która zezwoliła na wprowadzenie dodatkowych ceł. Według agencji AP, negocjacje w sprawie rozwiązania sporu utknęły w martwym punkcie po fiasku rozmów w grudniu. Przedstawiciele UE mają nadzieję na szybkie rozwiązanie sporu z nową amerykańską administracją.

Samoloty Airbusa już wcześniej były objęte amerykańskimi cłami, ale nie ich części, co umożliwiło europejskiej firmie ominięcie ceł poprzez sprowadzanie części i ich montaż w fabryce w Mobile w Alabamie. To właśnie pracownicy fabryki w USA, według producenta z Tuluzy, ucierpią najbardziej w związku z decyzją Waszyngtonu.

Ogłoszone postanowienia nie zwolnią z ceł produktów będących już w drodze do USA, z czego niezadowoleni są amerykańscy importerzy win. Według branżowej organizacji US Wine Trade Alliance dotknie to amerykańskich restauratorów, hotelarzy i importerów win w szczególnie trudnym dla nich czasie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony