Partner serwisu

USA: Delta i Alaska Airlines odwołały setki lotów. Winne zła pogoda i omikron

Rafał Dybiński 29.12.2021

USA: Delta i Alaska Airlines odwołały setki lotów. Winne zła pogoda i omikron
fot. Delta Air Lines
Linie lotnicze Delta Air Lines i Alaska Airlines odwołały w miniony wtorek setki rejsów z powodu niekorzystnych warunków pogodowych i rosnących przypadków zakażeń wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje Agencja Reutera.
Przewoźnik z Atlanty anulował ponad 250 z 4133 lotów zaplanowanych na drugi dzień ostatniego tygodnia 2021 roku. W przypadku przewoźnika z Seattle było to 170 odwołanych rejsów. Ponadto linie lotnicze z zachodniego wybrzeża USA ostrzegły przed większą liczbą opóźnień i anulacji.

Wszyscy przewoźnicy operujący na terenie Stanów Zjednoczonych odwołali do godz. 19:00 czasu zachodnioeuropejskiego (GMT) aż 1034 lotów. Opóźnionych rejsów doliczono się 2694. To już piąty kolejny dzień z takimi problemami w Ameryce Północnej.

Delta Air Lines poinformowały pasażerów, że pracują nad korektą tras oraz zamianami niektórych samolotów. Z kolei Alaska Airlines zmniejszyły o 20 proc. liczbę planowanych odlotów z Seattle. Taki ruch pozwoli zapewnić dodatkowy czas na odladzanie samolotów.

Krajowe loty bez kwarantanny

Pomimo trwających zakłóceń, amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało, że nie rozważa obecnie rekomendacji dotyczących szczepień dla lotów krajowych. Była to riposta na taką sugestię, o jaką pokusił się wcześniej dr Anthony Fauci, czołowy rządowy ekspert ds. chorób zakaźnych.

– Rozmawiamy aktualnie o sposobach zaszczepienia ludzi. Z pewnością loty krajowe były też tematem dyskusji, ale nie jest to coś, do czego teraz chcemy wracać – powiedziała Rochelle Walensky z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom na antenie National Public Radio.

Wcześniej w poniedziałek przewoźnicy operujący na terenie Stanów Zjednoczonych anulowali również ponad 1000 lotów, uziemiając setki samolotów w weekend świąteczny. Linie lotnicze borykały się także z brakiem personelu z powodu infekcji wirusem COVID-19 i złą pogodą w niektórych częściach kraju.

Tylko pięć dni izolacji dla bezobjawowych przypadków

Opady śniegu na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku przyczyniły się do odwołania ponad 110 lotów z lotniska Seattle-Tacoma. Według danych Agencji Reutera średnia liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych wyniosła ponad 205 tys. każdej doby w ciągu ostatnich siedmiu dni. To oznacza wzrost o 55 proc.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom skróciło w poniedziałek zalecany czas kwarantanny dla Amerykanów do pięciu dni, jeśli są bezobjawowi. Taki ruch ma pomóc liniom lotniczym oraz innym firmom z branży złagodzić braki kadrowe.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo