Partner serwisu

Ultimatum dla Air France: Pomoc za drastyczne ograniczenie krajowych połączeń

Rafał Dybiński 27.05.2020

Ultimatum dla Air France: Pomoc za drastyczne ograniczenie krajowych połączeń
fot. Piotr Bożyk
Air France będzie musiała drastycznie zmniejszyć krajowy ruch lotniczy w zamian za gwarancje pożyczek państwowych. Potwierdziła to minister środowiska znad Sekwany Elisabeth Borne.
Intratne krajowe trasy z Paryża do Bordeaux, Lyonu, Nantes i Rennes będą obsługiwały wyłącznie pociągi dużych prędkości. Zostawiona zostanie jedynie mała furtka pozwalająca na uruchamianie połączeń z tych miast, ale tylko dla pasażerów transferowych, czyli takich, którzy będą podróżować liniami lotniczymi dalej ze stolicy. Rozwiązania preferujące transport kolejowy wynikają z troski o środowisko. Przewozy trasą lądową nie będą o wiele krótsze, ale emisja CO2 będzie znacznie mniejsza.

Rząd Francji w minionym miesiącu zaoferował narodowemu przewoźnikowi pakiet siedmiu mld euro złożony z gwarantowanych przez państwo pożyczek bankowych i pożyczek bezpośrednio od państwa. Air France stanie również przed koniecznością przeprowadzenia daleko idących działań mających na celu redukcję emisji CO2 o połowę do 2024 roku na kontynentalnych trasach krótkodystansowych.

Innym wymogiem ma być także obowiązek wykorzystywania nie mniej niż dwóch procent paliwa pochodzącego ze źródeł alternatywnych. Ten warunek ma być spełniony do 2025 roku.

Bruno Le Maire, minister odpowiedzialny za gospodarkę i finanse, zwrócił wcześniej również uwagę na to, że narodowy przewoźnik musi kontynuować inwestycje w nowe samoloty po to, żeby służące w jego flocie maszyny charakteryzowały się możliwie najniższym poziomem emisji. Przedstawiciel rządu sugerował także, że dobrze by było aby Air France pozostało dobrym klientem Airbusa. Jest o tyle istotne, że sam Airbus i jego liczni krajowi poddostawcy znaleźli się w poważnych tarapatach i również zwrócili się o wsparcie do rządu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo