Partner serwisu

Ukraine International Airlines wstrzymują loty do 23 marca

Mateusz Kieruzal 28.02.2022

Ukraine International Airlines wstrzymują loty do 23 marca
fot. Piotr Bożyk
Ukraińskie flagowe linie lotnicze Ukraine International Airlines (UIA) potwierdziły, że przedłużą zawieszenie usług regularnych i czarterowych lotów do północy 23 marca 2022 czasu kijowskiego. Linie lotnicze z siedzibą w Kijowie tymczasowo wstrzymały loty w zeszłym tygodniu, po tym, jak rząd ukraiński zamknął przestrzeń powietrzną kraju dla samolotów cywilnych.
W oświadczeniu opublikowanym 27 lutego UIA potwierdziły, że trwające wstrzymanie lotów wynika z przedłużenia zamknięcia ukraińskiej przestrzeni powietrznej. "Ta decyzja jest zgodna z oficjalnym NOTAM Państwowej Służby Lotniczej" – poinformowały linie lotnicze.

Zwrot kosztów dopiero na 26 marca

Linie zwracają uwagę na możliwość wymuszonych opóźnień i trudności w informacjach zwrotnych w kanałach komunikacji z pasażerami i liczą na zrozumienie. UIA dodaje, że zwrot kosztów odwołanych lotów nastąpi dopiero po 26 marca. Przypisują to "technicznym niuansom stanu wojennego na Ukrainie" i proszą o wyrozumiałość pasażerów w sprawie zwrotu poniesionych kosztów za bilety lotnicze.

Ukraine International Airlines przestały latać 24 lutego po rosyjskiej inwazji na infrastrukturę lotniskową. Inwazja skłoniła rząd ukraiński do ogłoszenia stanu wojennego i zamknięcia przestrzeni powietrznej. Przed formalnym zamknięciem przestrzeni powietrznej ubezpieczyciele lotniczy i leasingodawcy również wyrażali zaniepokojenie ukraińskim przewoźnikom obsługującymi ich samoloty w ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Linie dostały nakaz przebazowania maszyn do bezpiecznego miejsca na terytorium Unii Europejskiej.

Zatrzymanie działalności ukraińskich linii

Rozwijająca się sytuacja na Ukrainie powoduje chaos w liniach lotniczych, latających do tego kraju lub korzystających z jego przestrzeni powietrznej. Linie lotnicze starają się również unikać sąsiedniej rosyjskiej przestrzeni powietrznej. UE zakazała rosyjskim liniom lotniczym dostępu do swojej przestrzeni powietrznej. Podczas gdy większość europejskich linii lotniczych ma pewną swobodę i możliwość zmiany trasy lotów, ukraińscy przewoźnicy nie mają tyle szczęścia.

Największym lotniskiem na Ukrainie port lotniczy Kijów-Boryspol. Swoją siedzibę ma tam 12 linii lotniczych, w tym pięciu przewoźników regularnych, trzech czarterowych, dwie linie cargo i dwie linie rządowe. Oprócz UIA linie lotnicze Windrose Airlines, SkyUp Airlines, Bravo Airways i Azur Air Ukraine to regularne pasażerskie linie lotnicze z siedzibą w Boryspolu.

"Ze względu na wprowadzenie stanu wojennego w kraju, Windrose Airlines zawiesiły loty na czas nieokreślony, ale będziemy w kontakcie. Wszystkie istotne informacje zostaną opublikowane na oficjalnej stronie internetowej i w sieciach społecznościowych" – zakomunikowały linie Windrose. – "Informujemy, że sprzedaż wszystkich lotów jest zamknięta do 9 marca 2022 roku" – oświadczyły tanie linie lotnicze SkyUp. Prawie cała flota przewoźnika znajduje się za granicą: trzy samoloty przebywają w Egipcie, jeden w Mołdawii, jeszcze jeden w Kijowie, trzy w Rumunii, cztery w Estonii, a po jednym w Serbii i Bułgarii.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony