Partner serwisu

Ukraina: Tańsze opłaty za tranzyt i duży wzrost liczby lotów

Rafał Dybiński 14.08.2021

Ukraina: Tańsze opłaty za tranzyt i duży wzrost liczby lotów
fot. Piotr Bożyk
26 952 lotów w przestrzeni powietrznej Ukrainy zanotowano w lipcu 2021 roku. To poziom 70 proc. w odniesieniu do statystyk sprzed dwóch lat.
Tempo powrotu intensywności lotów w przestrzeni powietrznej Ukrainy wyprzedza średnią europejską. Łącznie od początku 2021 roku zanotowano w sumie 109 472 rejsów u wschodnich sąsiadów Polski.

Przewoźnicy z Ukrainy wykonali w pierwszym wakacyjnym miesiącu w sumie 8953 lotów w krajowej przestrzeni powietrznej. To nawet tylko 20 proc. mniej niż w lipcu 2019 roku. Zagraniczni przewoźnicy zrealizowali w sumie 12 160 lotów na Ukrainie. W tym przypadków to 49,8 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu sprzed dwóch lat.Co sprzyja szybszej odbudowie ruchu lotniczego na Ukrainie? Głównym powodem jest szczyt sezonu turystycznego i złagodzenie lub zniesienie w wielu krajach na całym świecie ograniczeń związanych z kwarantanną. Zwiększyła się dzięki temu o 10 proc. liczba rejsów tranzytowych w porównaniu z czerwcem.

Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło również nową stawkę za przeloty w wydzielonej części przestrzeni powietrznej Ukrainy nad Morzem Czarnym. Od 1 czerwca opłata tamtejszej agencji żeglugi powietrznej za 100 km lotu zmniejszyła się z 25 euro z wcześniejszych 51,1 euro, czyli ponad połowę. W efekcie coraz więcej przewoźników korzysta z przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez ukraińskich kontrolerów ruchu lotniczego.

Potwierdzają to przede wszystkim statystyki. Styczeń przyniósł 9842 lotów na Ukrainie, luty 8 758, marzec 12 160, kwiecień 13 661, maj 16 986, a czerwiec 21 113. Wspomniany już wyżej wynik z lipca (26 952) daje więc kolejne powody do optymizmu.

– Pomimo wszystkich negatywnych prognoz, sektor transportu lotniczego na Ukrainie odradza się w rekordowym tempie. Pod względem dynamiki wzrostu liczby lotów Ukraina wyprzedza kraje sąsiednie – powiedział Ołeksandr Kubrakow, minister infrastruktury. – Chcemy przyspieszyć jeszcze ten proces, dlatego prowadzimy już szereg negocjacji dotyczących otwarcia nowych międzynarodowych rynków lotniczych. W szczególności pracujemy nad zwiększeniem liczby rejsów tranzytowych – ujawnił Kubrakow.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Statystyki pasażerskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony