Partner serwisu

Ukraina: Lotniskowy pociąg przewiózł ewakuowanych ze Strefy Gazy

Kasper Fiszer 27.05.2021

Ukraina: Lotniskowy pociąg przewiózł ewakuowanych ze Strefy Gazy
Pociąg lotniskowy w Kijowiefot. Alex Long, lic. CC BY-SA 4.0
Trwa ewakuacja ze Strefy Gazy organizowana przez Ukrainę. Po wylądowaniu na kijowskim lotnisku powracający z pogrążonego w konflikcie zbrojnym obszaru przesiadają się do specjalnych pociągów Kolei Ukraińskich. Przewoźnik zapewnia, że zrobi wszystko, by choć ostatni etap trudnej podróży do domu przebiegał możliwie spokojnie.
Jak poinformowały wczoraj Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia, UZ), narodowy przewoźnik uczestniczy w procesie ewakuacji Ukraińców i ich rodzin z pogrążonej w konflikcie zbrojnym Strefy Gazy. Rolą kolei jest przewiezienie do Kijowa osób lądukących na położonym w pewnym oddaleniu od miasta lotnisku Boryspol. Od kilku lat do portu prowadzi linia kolejowa wykorzystywana przez „Kyiv Boryspil Express”, jak nazywane jest marketingowo szybkie połączenie obsługiwane spalinowymi zespołami trakcyjnymi.

Specjalne kursy z lotniska do miasta

Specjalnym rejsem z Kairu na kijowskie lotnisko przyleciała nieco ponad setka ewakuowanych. UZ podstawiły dla nich dwa dodatkowe składy. Te przewiozły ich na główny dworzec kolejowy miasta, który jest też najważniejszym węzłem komunikacyjnym w skali kraju. Jak stwierdza w komunikacie prasowym państwowa spółka, tam stworzono komfortowe warunki do wypoczynku i oczekiwania.

Na tym rola Kolei Ukraińskich się jednak nie kończy. UZ przewiozły bowiem potrzebujących do miejsc docelowych na terenie całej Ukrainy. – Zawsze jesteśmy gotowi, by nieść pomoc naszym rodakom – skomentował Iwan Juryk, prezes UZ, na kilka godzin przed lądowaniem grupy ewakuowanych.

Możliwie spokojny powrót do kraju

Przypomniał także, że rok temu, podczas pierwszej wiosennej fali pandemii koronawirusa, jego spółka uczestniczyła w ewakuacji Ukraińców z Polski. – Teraz znów naszym współobywatelom potrzebna jest pomoc. Opracowaliśmy specjalne rozwiązania logistyczne, które zagwarantują szybki transport. Każdemu zapewnimy należne warunki oczekiwania na swój kurs – dodał. Powiedział też, że kolej dopilnuje, by końcowy etap podróży przebiegł możliwie sprawnie i spokojnie.

Ewakuowani ze Strefy Gazy przez Egipt nie płacą za bilet kolejowy. Ich przewóz na terenie Ukrainy został sfinansowany ze środków rezerwy budżetu krajowego. Większość pasażerów przylatujących z Kairu to kobiety i dzieci.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony