Partner serwisu

Turkish Airlines przewiozą 1,5 mln turystów z Rosji. Powstaną nowe linie

Mateusz Kieruzal 11.04.2022

Turkish Airlines przewiozą 1,5 mln turystów z Rosji. Powstaną nowe linie
fot. Piotr Bożyk
Tureckie narodowe linie lotnicze Turkish Airlines zawarły porozumienie z biurami podróży w sprawie przewiezienia 1,5 miliona rosyjskich turystów do tego kraju w ciągu roku. Przewoźnik przydzieli tyle miejsc w swoich rejsowych samolotach tureckim touroperatorom, oferującym pakiety turystyczne w Rosji.
Jest to część programu finansowanego przez rząd z Ankary o wartości 300 milionów dolarów, który obejmuje również utworzenie nowej czarterowej linii lotniczej, która będzie latać z Turcji do wielu miast w Rosji.

Przewoźnik z Azji Mniejszej przydzieli 1,5 mln miejsc tureckim touroperatorom, oferującym swoje usługi w Rosji. Drugi co do wielkości przewoźnik znad Bosforu, Pegasus Airlines, również weźmie udział w programie, udostępniając do 500 tys. foteli. Umową objęte będę biura podróży – Anex Tour, Pegas Touristik i Coral Travel. Kiedy turecki sektor turystyczny popadł w kłopoty na swoich dwóch najważniejszych rynkach z powodu wojny między Rosją a Ukrainą, do akcji wkroczył turecki rząd.

Według informacji uzyskanych przez SABAH, aby przezwyciężyć problemy lokalnej branży turystycznej, prezydent Turcji zlecił pracę Ministerstwu Kultury i Turystyki, Transportu i Infrastruktury oraz Skarbu i Finansów. Stworzono trzyetapową mapę drogową, aby sprowadzić turystów z Rosji i wesprzeć pracodawców i pracowników w trudnych dla tureckiej gospodarki czasach. Państwo rządzonego przez Recepa Tayyipa Erdoğana zmaga się z deprecjacją waluty oraz wysoką inflacją. Brak turystów z Ukrainy i Rosji pogłębi jeszcze te problemy.

Turkish Airlines to jedne z niewielu zagranicznych linii lotniczych, które wciąż latają do Rosji, chociaż w ciągu ostatniego miesiąca przewoźnik znacznie zmniejszył liczbę lotów do miast w Rosji. Ponadto linie lotnicze zabroniły obywatelom Rosji lotów na wszystkich trasach z wyjątkiem tych między Rosją a Turcją. Konflikt na Ukrainie, który doprowadził do nałożenia embarga na firmy powiązane z Rosją, utrudnił rosyjskim touroperatorom dalsze sprowadzanie turystów do Turcji.

300 milionów dolarów pożyczki

Od kilku lat największą narodowością odwiedzającą Turcję są rosyjscy turyści. W 2021 roku, pomimo globalnej pandemii koronawirusa, kraj odwiedziło prawie 4,7 mln rosyjskich turystów. Władze tureckie przewidywały, że przed konfliktem na Ukrainie w 2022 roku około siedmiu milionów rosyjskich gości zawita do Turcji.

Wsparcie kredytowe otrzymają tureccy touroperatorzy z siedzibą w Rosji, przede wszystkim firmy takie jak Anex, Pegas i Coral, które sprowadzają turystów z Rosji do Turcji. Gwarancji udzieli Fundusz Gwarancji Kredytowych (KGF). Wsparcie otrzymają ci operatorzy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, łącznie z pakietem pożyczek o wartości 300 mln dolarów. Pakiet wsparcia Ministerstwa Skarbu Państwa, Funduszu Poręczeń Kredytowych i banków ma zostać ogłoszony w pierwszym tygodniu maja.

Nowe linie latające z Turcji do Rosji

W ramach tureckiego programu turystycznego powstanie również zupełnie nowy przewoźnik czarterowy poświęcony turystyce rosyjskiej. Nowa linie czarterowe będą miały siedzibę w Antalyi, popularnym kurorcie na południowym wybrzeżu Turcji.

Ministerstwo Transportu i Infrastruktury oraz Ministerstwo Skarbu i Finansów rozpoczęły już proces tworzenia nowych linii lotniczej, które będą wykonywać rejsy dla biur podróży wyłącznie między Rosją a Turcją.
Przewiduje się, że przewoźnik zaoferuje w tym roku około miliona miejsc. Wraz z Turkish Airlines i Pegasus Airlines, rosyjscy turyści będą mieli teraz zagwarantowane co najmniej trzy miliony miejsc do Turcji w tym roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe połączenia lotnicze
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony