Partner serwisu

Referendum w Baranowie: 84 proc. mieszkańców mówi „nie” dla CPK

Magdalena Wosińska 18.06.2018

Referendum w Baranowie: 84 proc. mieszkańców mówi „nie” dla CPK
fot. Pixabay
Mieszkańcy gminy Baranów zdecydowali, czy chcą megalotniska na swoim terenie. Na pytanie: „Czy chce Pan/Pani budowy CPK w gminie Baranów?”, 84 procent uczestników głosowania odpowiedziało „nie”. Frekwencja wyniosła 47 proc.
Drugie pytanie dotyczyło zapisów specustawy: „Czy Pana/Pani zdaniem przepisy specustawy są korzystne dla mieszkańców?” Za korzystne zapisy uznało tylko 5,8 proc. głosujących, a 94,2 proc. uznało, że będą one niedobre dla mieszkańców gminy Baranów. - Przekaz jest bardzo jasny. Mieszkańcy nie chcą Centralnego Portu Komunikacyjnego, jak i nie akceptują warunków zawartych w specustawie - powiedział PAP wójt gminy Baranów Andrzej Kolek.

W rozmowie z portalem tvn24.pl Mikołaj Wild stwierdził: - Nie jesteśmy zaskoczeni wynikami referendum w gminie Baranów i z pokorą do nich podchodzimy. Zdajemy sobie sprawę z poziomu emocji wśród mieszkańców - dodał.

Mieszkańcy gminy Baranów mają pretensje do lokalnych władz, że rozmowy na temat referendum i inwestycji nie zostały przeprowadzone jeszcze na jesieni, kiedy pomysł budowy CPK w tym miejscu pojawił się. Społeczność jest zaniepokojona m.in. faktem, że w razie podjęcia decyzji o budowie na ich terenach, mieliby 120 dni na wyprowadzkę.

Na początku kwietnia gminę odwiedził wiceminister infrastruktury i zarazem pełnomocnik ds. budowy CPK, Mikołaj Wild. Podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, że resort jest nastawiony na wykup gruntów, a nie wywłaszczanie mieszkańców z ich domostw. Wiceminister spodziewa się, że wykup gruntów będzie dotyczył około 90% gospodarstw domowych, natomiast pozostałe 10% będzie musiało zostać przejęte drogą wywłaszczenia. Wówczas dodał, że resort infrastruktury będzie chciał wyjaśnić wszelkie wątpliwości mieszkańcom, ale nie wyklucza, że mogą oni i tak zorganizować referendum. – Oczywiście gdyby się ono odbyło, należałoby się zastanowić nad jego skutkami prawnymi – mówił.

Drugi raz w Baranowie pojawił się miesiąc później. Wówczas najważniejszą informacją podaną na spotkaniu było wyznaczenie maksymalnego obszaru 66 km kw., na którym może powstać port (zajmie ok. 30–35 km kw.). Szczegółowe informacje na ten temat podaliśmy tutaj. O tym, jakie reakcje budziło tamto spotkanie pisaliśmy natomiast w naszej relacji.

Tymczasem prezydent podpisał ustawę z 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Przepisy mają ułatwić realizację tego gigantycznego przedsięwzięcia. Ustawa wejdzie w życie 21 czerwca, w lipcu ma być powołana spółka celowa zarządzająca przedsięwzięciem. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony