Partner serwisu

Trwa budowa wojskowego tymczasowego szpitala na Okęciu

Emilia Derewienko 20.11.2020

Trwa budowa wojskowego tymczasowego szpitala na Okęciu
fot. Wojciech Mazurkiewicz
Na terenie wojskowej bazy na Okęciu trwają prace związane z uruchomieniem drugiego szpitala tymczasowego w Warszawie. Szpital będzie prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny – poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.
Drugi wojskowy szpital tymczasowy, który powstaje w jednym z hangarów na Okęciu, będzie przeznaczony dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Podczas konferencji szef resortu obrony narodowej przedstawił założenia funkcjonowania placówki wraz z ofertą pracy dla medyków, którzy chcieliby do zespołu lekarzy dołączyć.

Powstający na warszawskim Okęciu wojskowy, tymczasowy szpital będzie przygotowany na przyjęcie 250 chorych. Będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego. Dyrektorem medycznym placówki zostanie kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, uczestnik misji medycznych w Lombardii i Chicago. Wśród personelu medycznego znajdą się doświadczeni lekarze. – To są doświadczenia, które zespół zdobył np.: świadcząc pomoc we Włoszech wiosną tego roku, kiedy mieliśmy do czynienia z pierwszą falą epidemii – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

Szef MON zwrócił uwagę, że personel musi być znacznie szerszy niż tylko obecni pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego. – Zapraszamy do tego, żeby zgłaszali się lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Jest 16 specjalności niezbędnych do tego, żeby szpital na Okęciu mógł funkcjonować – poinformował. W szpitalu oprócz medyków z WIM pracować będą wojskowi studenci medycyny.

Pierwotnie szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 miał stanąć w hali EXPO XXI na Woli, jednak rząd zdecydował o przeniesieniu placówki do hangaru I Bazy Lotnictwa Transportowego. Zmiana wynikała z przyczyn ekonomicznych. – Przeniesienie lokalizacji wiąże się z tym, że nie musimy płacić czynszu właścicielowi EXPO, te pieniądze przeznaczamy na wyposażenie szpitala – mówił wcześniej minister Błaszczak. Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na koronawirusa został otwarty na Stadionie Narodowym.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo