Partner serwisu

Trudniejsza podróż do UE? Pojawią się nowe restrykcje?

Redakcja/inf. pras. 26.01.2021

Trudniejsza podróż do UE? Pojawią się nowe restrykcje?
fot. Munich Airport
Komisja Europejska zaproponowała dodatkowe restrykcje dotyczące podróży z zagranicy do krajów Unii Europejskiej. To odpowiedź na "nowe warianty koronawirusa SARS-CoV-2 i niestabilną sytuację zdrowotną na świecie".
Zdaniem KE państwa członkowskie powinny wprowadzić dodatkowe środki, aby zapewnić bezpieczne podróżowanie do UE. Dotyczy to osób podróżujących z ważnych powodów, obywateli UE i rezydentów długoterminowych, a także członków ich rodzin, a także osób podróżujących z krajów, dla których zniesiono ograniczenie w podróżowaniu.

Wśród tych ograniczeń są obowiązkowe testy przed wyjazdem. Państwa członkowskie powinny wymagać od podróżnych posiadania negatywnego testu PCR na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 przed wyjazdem i potwierdzenia na uzyskanie negatywnego wyniku. Test należy wykonać najwcześniej 72 godziny przed odlotem.

Obywatele UE, rezydenci i członkowie ich rodzin powinni mieć możliwość poddania się testowi po przyjeździe. Obowiązkowe badanie można połączyć z wymogiem samoizolacji i kwarantanny, a także dodatkowych badań w razie potrzeby przez okres do 14 dni. Pracownicy transportu i pracownicy transgraniczni powinni być zwolnieni z wymogu przedstawienia negatywnego testu PCR, ale mogą zostać poproszeni o przedstawienie negatywnego szybkiego testu antygenowego po przybyciu.

W przypadku podróży z krajów, w których wykryto nowy wariant wirusa, będący przedmiotem obaw, państwa członkowskie powinny systematycznie wprowadzać środki bezpieczeństwa, takie jak samoizolacja, kwarantanna i śledzenie kontaktów przez okres do 14 lat dni od przylotu. Od podróżnych należy wymagać poddania się kwarantannie i poddania się dodatkowym testom w dniu przyjazdu lub po przyjeździe. Państwa członkowskie powinny też wymagać od osób wjeżdżających do UE wypełnienia formularza lokalizacji pasażera zgodnie z obowiązującymi wymogami w zakresie ochrony danych. 

Zgodnie z propozycją 14-dniowy skumulowany wskaźnik zgłaszania przypadków zakażenia wirusem COVID-19 nie może być wyższy niż 25, natomiast wskaźnik testów musi być wyższy niż 300. Wskaźnik testów pozytywnych nie może z kolei być wyższy niż 4 proc.  O tym, czy propozycja KE zostanie przyjęta, zadecyduje Rada UE.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo