Partner serwisu

To oni strzegą bezpieczeństwa w rejonie Lotniska Chopina

Redakcja 13.08.2017

To oni strzegą bezpieczeństwa w rejonie Lotniska Chopina
fot. Nadwiślański Oddział SG
Interweniują w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i porządku, odpowiadają za interwencje wobec niebezpiecznych i agresywnych osób oraz ochronę pirotechniczną w portach lotniczych. Funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań (WZD) oraz Grupy Interwencji Specjalnych (GIS) to elitarne jednostki funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, odpowiedzialne za zadania szczególnie wysokiego ryzyka.
– Wieża tu Oko. Odbiór.
– Tu Wieża. Odbiór.
– 15, D10, prawy skraj hali remontowej, mamy dwóch obserwatorów w ubiorze cywilnym bez identyfikatorów, prawdopodobnie robią zdjęcia. Czy możecie to sprawdzić? Odbiór.
– Odebrałem. Kieruję GWT. Odbiór.
– Tu GIS, Odebrałem. Jesteśmy już w drodze do wskazanego sektora…

…takie komunikaty wypełniają eter nad Warszawą w czasie odbywających się w stolicy wszelkiego rodzaju wizyt o szczególnym znaczeniu międzynarodowym, a także ćwiczeń, zgrywających służby podległe MSWiA z funkcjonariuszami WZD oraz GIS Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie, podległych Nadwiślańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej.

Wspólnie zapewniają oni bezpieczeństwo uczestnikom spotkań, w tym prezydentom, premierom, głowom kościołów czy rodzin królewskich, przybywających do Polski drogą lotniczą w ramach oficjalnych delegacji państwowych.

 

Szczególną rolę w zabezpieczeniu takich przedsięwzięć odgrywają funkcjonariusze Sekcji Realizacji WZD, którzy we współdziałaniu z funkcjonariuszami BOR pełnią służbę na posterunkach obserwacyjno-strzeleckich. Są oni swoistymi „oczami” systemu ochrony, zapewniając bezpieczeństwo najważniejszym osobom w Europie i na świecie, strzegąc w rejonie portu lotniczego F. Chopina ich bezpieczeństwa. Funkcjonariusze realizują zadania obserwacyjno-meldunkowe z najwyższych budynków umiejscowionych w rejonie działania, wypatrując potencjalnego zagrożenia mogącego zakłócić przebieg wizyt – począwszy już od pierwszych chwil po wylądowaniu na płycie lotniska samolotów z delegacjami.

 

Jednak nawet najszybsze wykrycie przez „strzelców” i precyzyjne wskazanie zagrożenia na nic by się nie zdało, gdyby nie bezpośrednia interwencja funkcjonariuszy Grup Wsparcia Taktycznego, sformowanych na bazie WZD i GIS, którzy rozlokowani w najbardziej newralgicznych punktach lotniska i jego bezpośredniej styczności, czuwają nad tym, by podczas wizyty nie wydarzyło się nic nieprzewidzianego. Doskonała znajomość terenu lotniska i wyuczona czujność jest niewątpliwym atutem funkcjonariuszy GIS i WZD, pełniących obowiązki w składzie grup wsparcia taktycznego. Niejednokrotnie jest to kilkudniowa, wymagająca służba na stanowiskach, po kilkanaście godzin na dobę.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotnisko Chopina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony