Partner serwisu

Thai Airways zwolnią połowę pracowników. Rekordowa strata finansowa za 2020 rok

Emilia Derewienko 02.03.2021

Thai Airways zwolnią połowę pracowników. Rekordowa strata finansowa za 2020 rok
fot. Thai Airways
Tajskie linie lotnicze potrzebują zastrzyku gotówki w wysokości 1,65 mld dolarów w ramach planu restrukturyzacji zadłużenia, co pozwoliłoby przewoźnikowi na utrzymanie działalności. Thai Airways odnotowały ostatnio rekordową stratę w wysokości 4,6 mld dol. Teraz linie poinformowały o konieczności zwolnienia połowy swoich pracowników.
Thai Airways po roku pandemii COVID-19 odnotowały stratę w wysokości 141,2 mld bahtów, czyli 4,6 mld dol., w porównaniu ze stratą 12 mld bahtów w roku 2019 sprzed kryzysu. Roczna strata była zarazem największą w historii linii. Przychody tajskiej firmy spadły o 73,8 proc. do 48,3 mld bahtów. Przewoźnik odnotowuje stratę rokrocznie od wielu lat, za wyjątkiem roku 2013.

Linie chcą jednak utrzymać swoją działalność, dlatego spółka złożyła plan naprawczy. W zeszłym roku sąd przyjął wniosek linii lotniczej o restrukturyzację. Do tego Thai Airways International będą potrzebować funduszu w wysokości 1,65 mld dolarów. Może on być pozyskiwany z akcji, pożyczek lub zamiennych papierów wartościowych. Plan zastrzyku kapitału będzie musiał być poparty przez setki posiadaczy kredytów linii lotniczej i zatwierdzony przez sąd.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Thai Airways poinformowały ponadto, że w przeciągu kilku najbliższych lat zwolnią 50 proc. swoich pracowników. Do 2025 roku przewoźnik będzie mieć w swojej ewidencji od 13 do 15 tys. pracowników. W zeszłym miesiącu linie zlikwidowały 240 stanowisk kierowniczych i zmniejszyły poziomy nadzorcze z ośmiu do pięciu, w celu zwiększenia wydajności.

Thai Airways spodziewają się, że wyniki w pierwszej połowie roku poprawią się w porównaniu z rokiem ubiegłym dzięki złagodzeniu niektórych ograniczeń w podróżowaniu. „Szczepionki będą istotnym czynnikiem w przemyśle lotniczym, ponieważ wpłyną na politykę ograniczania wjazdu do Tajlandii i innych krajów na całym świecie i zwiększą pewność podróżowania turystów” – napisały linie w oświadczeniu. „Oczekuje się jednak, że podróże lotnicze na całym świecie powrócą do normy w 2024 roku” – dodały.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo