Partner serwisu

Thai Airways wyprzedają wszystkie Boeingi 747

Emilia Derewienko 05.11.2020

Thai Airways wyprzedają wszystkie Boeingi 747
fot. Thai Airways International
Narodowy przewoźnik Tajlandii, Thai Airways, sprzedaje wszystkie swoje Jumbo Jety, których we flocie ma aż dziesięć. Linie nadal borykają się z problemami finansowymi, a utrzymywanie wielkich, dwupoziomowych maszyn, jest dla nich nieopłacalne.
Thai Airways umieściły całą flotę Boeingów 747 na swojej stronie internetowej Thai Aircraft Trading, która przekierowuje wycofane z eksploatacji samoloty „do bezpośredniej sprzedaży” na zasadzie bezzwrotnej. Legendarne Jumbo Jety, wyprodukowane w latach 1993-2003, nie mają ceny wywoławczej. Maszyny mogą zostać dostarczone do kupca na początku 2021 roku.

Tajski przewoźnik ma w planach również wycofanie wszystkich dwunastu sztuk Boeingów 777-200ER i B777-300, dziewięciu czterosilnikowych Airbusów A340 oraz dwóch wąskokadłubowych Boeingów 737-400. W ogłoszeniu nie wspomniano o największych na świecie dwupoziomowych Airbusach A380, jednak zważywszy na to, że Thai Airways jeszcze przed pandemią koronawirusa borykały się z problemami finansowymi, można się spodziewać, że i Super Jumbo wkrótce zostaną wystawione na sprzedaż.

Linie z Tajlandii w pierwszym półroczu 2020 roku zanotowały stratę w wysokości 900 mln dolarów na skutek pandemii COVID-19. Musiały dostosować się też do restrykcji transportowych, a zamknięcie granic Tajlandii z pewnością nie przysłużyło się przewoźnikowi, jedynie osłabiając i tak wątłą kondycję przedsiębiorstwa. W kwietniu Thai zawiesiły regularne loty, aby zastosować się do rządowych przepisów dotyczących powstrzymania pandemii. Przewoźnik straty przynosi jednak od 2013 roku.

Z powodu pandemii przewoźnik najprawdopodobniej zamknie działające pod szyldem Thai regionalne linie lotnicze Thai Smile Airlines. W ramach programu restrukturyzacji spółki macierzystej, Thai Smile mogą zostać zamknięte i zintegrowane z Thai Airways.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo