Partner serwisu

Tak będzie wyglądał CPK? Nowe wizualizacje Chapman Taylor (Galeria)

Redakcja 06.07.2020

arrow
arrow
Tak będzie wyglądał CPK? Nowe wizualizacje Chapman Taylor (Galeria)
mat. Chapman Taylor
Tak będzie wyglądał CPK? Nowe wizualizacje Chapman Taylor (Galeria)
Tak będzie wyglądał CPK? Nowe wizualizacje Chapman Taylor (Galeria)
Tak będzie wyglądał CPK? Nowe wizualizacje Chapman Taylor (Galeria)
Chapman Taylor zaprojektował jedną z koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Hub transportowy, który obsłuży w zamyśle 45 mln pasażerów rocznie, ma zostać otwarty w 2027 roku. Teraz architekci przedstawiają nowe wizualizacje. Czy tak będzie wyglądał CPK?
Koncepcja tego biura projektowego zakłada schowanie bazowej części terminala pod potężną, przezroczystą kopułą, która zostanie ulokowana między dwoma pasami startowymi. Jak tłumaczą jej twórcy, okrągła kopuła to symbol nieskończonej jedności, a przez to nawiązanie do historii Polski. – Zasady projektowe leżące u podstaw Portu Lotniczego Solidarność są odzwierciedleniem kluczowych aspiracji Polski jako kraju: jedności, zrównoważonego rozwoju i poczucia miejsca. Zdecydowaliśmy się na odwzorowanie tożsamości narodowej w połączeniu z unikalnym efektem „wow”, który pozostawi trwałe, pozytywne wrażenie na pasażerach – powiedział Peter Farmer, dyrektor części transportowej Chapman Taylor.

Budowla będzie składała się z sześciu poziomów. Najniżej znajdą się perony kolejowe, przy czym funkcje kolejowe i lotnicze zostaną ściśle zintegrowane. Na kolejnych „piętrach” znajdą się m.in. poziom przesiadkowy dla pasażerów kolei, przyloty i odloty, saloniki business lounge i część komercyjna m.in. ze sklepami i restauracjami. Wygląd poziomów ma być inspirowany sześcioma krajobrazami Polski: wybrzeżem, jeziorami, nizinami, wyżynami, kotlinami i górami.

– Biorąc pod uwagę połączenia kolejowe w węźle, zaproponowaliśmy utworzenie dalekosiężnej sieci stacji parkingowych. Zamiast podróżować, powiedzmy, 50, 60 lub 100 km na lotnisko, pasażer przesiądzie się do pociągu z przystankiem w samym centrum kompleksu – tłumaczy Peter Farmer. Koncepcja CPK zakłada bowiem utworzenie 1600 km nowych linii kolejowych, prowadzących z całej Polski do Portu Solidarność, w mniej niż 2,5 godziny.

Architekci postawili na zrównoważony rozwój, planując zastosowanie m.in. ogrzewania i chłodzenia z wykorzystaniem gruntowych pomp ciepła, wytwarzanie biopaliwa, zbieranie wody deszczowej i odpływowej oraz zastosowanie elektrycznych pojazdów do obsługi płyty lotniska. Jednocześnie położyli nacisk na dostęp do naturalnego światła i szerokie zastosowanie zieleni, przy czym jedną z ich inspiracji było lotnisko Changi w Singapurze. To dlatego pośrodku budowli zaplanowano dużo zieleni utrzymywanej przez cały rok, a nawet zbiornik wodny, dostępny z drewnianego pomostu, na który da się wejść z różnych części terminalu. Wszystko po to, żeby zrelaksować się przed podróżą.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony