Partner serwisu

Tajlandia: Od lipca na Phuket bez kwarantanny. Warunkiem dwie dawki szczepień

Rafał Dybiński 26.03.2021

Tajlandia: Od lipca na Phuket bez kwarantanny. Warunkiem dwie dawki szczepień
fot. Thai Airways
Rząd Tajlandii zgodził się zezwolić obcokrajowcom zaszczepionym przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 na przylot na największą wakacyjną wyspę Phuket bez poddawania się kwarantannie i ogłosił jednocześnie złożenie nowego zamówienia na 5 mln kolejnych dawek szczepionki AstraZeneca - informuje Agencja Reutera.
Zależny głównie od turystów kraj Azji Południowo-Wschodniej zdecydował się na wdrożenie pilotażowego projektu paszportów szczepionkowych w celu szybszego procesu odnowy branży, która poniosła ogromne straty w minionym roku.

- Jeśli uda nam się zaszczepić 50 do 60 proc. populacji, to możemy bezpiecznie otworzyć kraj i pchnąć do przodu gospodarkę oraz turystykę - podkreślił Kiattiphum Wongraijit z resortu zdrowia. Główny etap szczepień ma się rozpocząć w czerwcu. Dzięki temu połowa populacji Tajlandii będzie uodporniona do końca roku. Wszystko za sprawą dodatkowych dawek szczepionek AstraZeneca, a także Sinovac Biotech. Całość zamówienia osiągnie w ten sposób 73 mln dawek.

Specjalnie powołana grupa ds. koronawirusa zapaliła w piątek zielone światło dla Phuket. Największa wyspa i największa atrakcja turystyczna Tajlandii będzie mogła od lipca gościć przylatujących urlopowiczów bez poddawania ich kwarantannie. Wówczas zostanie zaszczepionych już 70 proc. mieszkańców wyspy.

Surowe restrykcje decydentów z Bangkoku pomogły ograniczyć liczbę zakażeń od początku pandemii do zaledwie 28 577. Zmarły w sumie 92 osoby. Od kwietnia okres hotelowej kwarantanny zostanie skrócony o połowę, do siedmiu dni, ale jak przypomniał Yuthasak Supasorn z resortu turystyki obowiązywać będzie jedynie dla w pełni zaszczepionych gości, przybywających do takich miejsc jak Phuket, Pattaya, Koh Samui, Chiang Mai, Phang Nga i Krabi. Zwolnienie z kwarantann w pozostałych pięciu najważniejszych wakacyjnych destynacjach zostanie wprowadzone w czwartym kwartale 2021 roku.

Analitycy z Banku Centralnego Tajlandii spodziewają się 3 mln zagranicznych turystów do końca bieżącego roku. Dla porównania przed dwoma laty ten kraj Azji Południowo-Wschodniej odwiedziło 40 mln podróżnych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo