Partner serwisu

Szwecja: 1,5 mln pasażerów na 10 lotniskach. Spowolnienie tempa ożywienia w sierpniu

Rafał Dybiński 09.09.2021

Szwecja: 1,5 mln pasażerów na 10 lotniskach. Spowolnienie tempa ożywienia w sierpniu
fot. Arlanda Airport
Dziesięć najważniejszych lotnisk w Szwecji obsłużyło w sierpniu prawie 1,5 mln pasażerów - poinformowała Swedavia w oficjalnym komunikacie. To spadek o 60 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku. Niemniej liczba podróżnych osiągnęła drugi miesiąc z rzędu najwyższy poziom od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Spośród prawie 1,5 mln pasażerów obsłużonych w sierpniu w dziesięciu najważniejszych lotniskach Szwecji, 1 078 000 z nich podróżowało połączeniami zagranicznymi. To spadek o 61 proc. w odniesieniu do drugiego wakacyjnego miesiąca sprzed dwóch lat. 420 tys. pasażerów wybrało natomiast loty krajowe. To z kolei o 57 proc. mniej aniżeli w sierpniu 2019 roku. W porównaniu z drugim wakacyjnym miesiącem ubiegłego roku odnotowano jednak wzrost liczby pasażerów o 130 proc.

Port Sztokholm-Arlanda, największy w Szwecji, obsłużył w sierpniu w sumie 946 tys. podróżnych. To spadek o 61 proc. w odniesieniu do drugiego wakacyjnego miesiąca sprzed dwóch lat. Ruch zagraniczny przyniósł 62 proc. mniej pasażerów aniżeli w sierpniu 2019 roku. Rejsy krajowe natomiast odnotowały spadek o 55 proc. W porównaniu z tym samym okresem 2020 roku liczby pasażerów wzrosły o 126 proc.

Port Goeteborg-Landvetter, drugi pod względem wielkości w Szwecji, obsłużył w sierpniu niemal 265 tys. pasażerów. To spadek o 58 proc. w odniesieniu do drugiego wakacyjnego miesiąca sprzed dwóch lat. Ruch zagraniczny przyniósł 55 proc. mniej pasażerów aniżeli w sierpniu 2019 roku. Loty krajowe odnotowały natomiast spadek podróżnych o 73 proc. W porównaniu z tym samym okresem 2020 roku liczby pasażerów wzrosły jednak o 155 proc.

Wreszcie port w Malmoe, trzeci pod względem wielkości w Szwecji, obsłużył w sierpniu ponad 82 tys. pasażerów. To spadek o 55 proc. w odniesieniu do drugiego wakacyjnego miesiąca sprzed dwóch lat. Ruch zagraniczny przyniósł 48 proc. mniej pasażerów aniżeli w sierpniu 2019 roku. Rejsy krajowe odnotowały spadek podróżnych o 64 proc. W porównaniu z tym samym okresem 2020 roku liczby pasażerów wzrosły jednak o 108 proc. W tym zestawieniu najlepszy wynik zanotował port Sztokholm-Bromma. Drugie stołeczne lotnisko odnotowało bowiem wzrost liczby pasażerów aż o 419 proc.- Dostrzegamy odrodzenie podróży lotniczych w okresie letnim. Rozwój jest napędzany wyjazdami wakacyjnymi oraz odwiedzinami krewnych i przyjaciół. Pomaga oczywiście coraz wyższy wskaźnik szczepień i łagodzenie ograniczeń w wielu krajach. Niemniej brakuje wciąż 6 na 10 pasażerów w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii - podkreślił Jonas Abrahamsson, prezes Swedavii.

- Pod koniec sierpnia nastąpiło już nawet pewne spowolnienie tempa ożywienia podróży lotniczych. Chociaż widzimy wiele jasnych punktów, to jednak niepewność przed nami jest wciąż duża. Wszystko zależy od tego jak rozwinie się pandemia. Nie mamy także pewności w jakim stopniu przyspieszą jesienią podróże służbowe - podsumował Abrahamsson.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Statystyki pasażerskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony