Partner serwisu

Szef TUI wzywa do konsolidacji europejskich linii lotniczych

Justyna Urbaniak 30.08.2019

Szef TUI wzywa do konsolidacji europejskich linii lotniczych
fot. TUIfly
Szef TUI Fritz Joussen wezwał do konsolidacji europejskich linii lotniczych. Podkreśla też nadwyżkę zdolności przewozowych na rynku, co przekłada się na ceny biletów. Mniej linii oznacza większe zróżnicowanie w cenach.
Joussen poinformował o wynikach TUI za trzy ostatnie miesiące i podkreślił, że linie lotnicze wywierają dużą presję konkurencyjną. Jego zdaniem konsolidacja nastąpi wcześniej niż później.

Coraz więcej prezesów linii lotniczych wydaje ostrzeżenia, a prezes Ryanair Michael O’Leary prognozuje „bardzo trudną zimę” i ostrzega, że mogą pojawić się utrudnienia.

Joussen opisał rynek linii lotniczych jako „bardzo trudny”. Konkurencja jest najcięższa w Niemczech, gdzie upadek Air Berlin pod koniec 2017 roku nie spowodował, że przepustowość zmalała. Zamiast tego operacje Air Berlin w Berlinie przejął easyJet, Lufthansa nabyła swoją flotę w Dusseldorfie, a Ryanair wziął pod swoje skrzydła byłą spółkę zależną Air Berlin Niki w Austrii, zmienił nazwę na Lauda i szybko ją rozwija.

Joussen zauważył, że w ciągu trzech miesięcy wszystkie linie lotnicze w Niemczech straciły 500-600 mln euro. Presja jest tak duża, że linie lotnicze nie mogą przerzucić kosztów na ceny biletów.

– Linie Air Berlin były porażką, ale luka po nich została ponownie wypełniona. Kiedy konkurenci opuszczają rynek, musimy mu pozwolić się oczyścić – stwierdził Joussen. – Zróżnicowane ceny lotów pojawią się, jeśli liczba samolotów zostanie zmniejszona – dodał.

Prognoza rocznego zysku TUI pozostała niezmieniona od marca, kiedy grupa skorygowała swoją poprzednią prognozę „z powodu uziemienia Boeingów 737 MAX”. Joussen oszacował koszt uziemienia na 144 mln euro w kwartale do czerwca i 300 mln euro do końca września. Odrzucił jednak obawy dotyczące dalszego wpływu uziemienia, mówiąc: „w sezonie zimowym nie jest to takie ważne. Zawsze jest wystarczająco dużo opcji. To nie jest problem”.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony