Partner serwisu

SWISS wydzierżawi do sześciu A220 od airBaltic. Zysk w pierwszym półroczu 2022

Mateusz Kieruzal 08.08.2022

SWISS wydzierżawi do sześciu A220 od airBaltic. Zysk w pierwszym półroczu 2022
fot. Piotr Bożyk
SWISS International Airlines zawarły umowę leasingu do sześciu samolotów typu airbus A220-300 od łotewskich linii lotniczych airBaltic. Dzierżawa pozwoli przewoźnikowi z Grupy Lufthansy ustabilizować rozkład lotów i zapewni większą niezawodność operacyjną zaplanowanej siatki połączeń. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 r. SWISS powrócił do zyskownej działalności. Linie odnotowały wynik operacyjny w wysokości 67 mln franków szwajcarskich.
W piątek (5 sierpnia) SWISS ogłosił, że uzgodnione zostały warunki współpracy z łotewskim przewoźnikiem, airBaltic, w nadchodzącym zimowym sezonie. Partnerstwo obejmuje wet-leasing do sześciu airbusów A220-300. Nowe samoloty, które zostaną wypożyczone wraz z załogami co ułatwi szwajcarskiej firmie obsługę zaplanowanych tras.

Współpraca z airBaltic


AirBaltic będą obsługiwać loty w ramach całej europejskiej siatki połączeń SWISS. Airbusy, które na co dzień latają dla łotewskiego operatora mogą pomieścić do 145 pasażerów. Flota airBaltic składa się z 36 samolotów typu airbus A220-300, z których kilka jest obecnie wyłączonych z czynnej służby. Większość z tych samolotów obsługuje regularne połączenia w Europie, ale wiele z nich jest wynajmowanych innym europejskim liniom lotniczym: cztery samoloty latją dla SAS-u, a siedem maszyn wykorzystywanych jest przez Eurowings i Eurowings Discover.

Podróżni korzystający z lotu SWISS obsługiwanego przez airBaltic mogą zasadniczo oczekiwać standardowego produktu oferowanego przez linie z alpejskiego kraju. – AirBaltic jest dla nas idealnym partnerem wet-leasingu – mówi dyrektor handlowy SWISS, Tamur Goudarzi Pour. – Podobnie jak my, obsługują wysoce zaawansowany, innowacyjny i przyjazny dla środowiska samolot, tj. airbusa A220-300. Tego lata, z imponującą niezawodnością, wykonywali już loty dla innych linii w ramach naszej grupy – dodał Pour.

Nowa współpraca z łotewskimi liniami lotniczymi jest uzupełnieniem istniejącego partnerstwa SWISS z Helvetic Airways, które również wynajmują szwajcarskiemu flagowcowi sześć samolotów na cały rok. Co więcej, partnerstwo SWISS z Helvetic cechuje się elastycznością, aby w przyszłości, drugi co do wielkości przewoźnik w Szwajcarii, wypożyczył Swissowi więcej maszyn. Helvetic Airways obsługuje 604 loty tygodniowo w imieniu SWISS. Jest to 70,5 tys. miejsc oferowanych przez szwajcarskie linie. Przekładało się to na 25 proc. wszystkich lotów SWISS w sierpniu tego roku.

Negocjacje nowego układu zbiorowego pracy

SWISS wynegocjował z airBaltic leasing sześciu samolotów na mokro, aby zmniejszyć obecną presję wywieraną na personel pokładowy i pilotów. Linie lotnicze są obecnie w trakcie trudnych negocjacji z personelem pokładowym i związkami zawodowymi pilotów. Wcześniej w tym tygodniu poinformowano, że związek Aeropers, szuka nowych poprawek do proponowanego układu zbiorowego, który miał zapewnić stabilność operacji lotniczych w sezonie letnim i jesiennym. Członkowie personelu pokładowego w ponad 80 proc. odrzucili uzgodnione wcześniej warunki.

Poprzedni układ zbiorowy pracy między SWISS a pilotami wygasł w marcu i obie strony toczyły bolesny proces negocjacyjny. Związek Aeropers ostrzegł nawet, że jeśli SWISS nie zaoferuje odpowiednich rozwiązań, to piloci pokażą kierownictwu, jak bardzo są niezadowoleni. Była to po prostu groźba przeprowadzenia akcji strajkowej.

SWISS z zyskiem operacyjnym za pierwsze półrocze

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 r. SWISS powrócił do zyskownej działalności. Linie odnotowały wynik operacyjny w wysokości 67 mln franków szwajcarskich. Przewoźnik skorzystał w szczególności na dużym utrzymującym się dużym popycie na rezerwacje i lepszej rentowności zapewnionej przez zakończone działania restrukturyzacyjne.

SWISS, w pierwszym półroczu, przewiózł 5,3 mln pasażerów, pięć razy więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Wzrost ten znalazł również odzwierciedlenie w przychodach, które wyniosły 1,8 mld franków. Pomimo prawdopodobieństwa pojawienia się spowolnienia gospodarczego, linie ze Szwajcarii są pewne powrotu do osiągnięcia zysku za cały 2022 rok
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony