Partner serwisu

SWISS spłaciły już pomoc publiczną

Rafał Dybiński 13.06.2022

SWISS spłaciły już pomoc publiczną
fot. Piotr Bożyk
Linie lotnicze Swiss International Air Lines (SWISS) poinformowały w oficjalnym komunikacie o spłacie pomocy publicznej.
Narodowy przewoźnik Szwajcarii z grupy Lufthansy nigdy nie wykorzystał więcej niż połowy kwoty dostępnej w ramach pożyczki pomostowej, która gwarantowała 500 mln franków szwajcarskich, czyli prawie 482 mln euro. Ponadto spłacono odsetki oraz pozostałe koszty kredytowe w wysokości 60 mln franków szwajcarskich, czyli blisko 58 mln euro.

Dzięki pozyskanym środkom od decydentów z Berna i Brukseli linie lotnicze z Europy Środkowej oraz jego zależny przewoźnik Edelweiss utrzymały miejsca pracy dużej części zatrudnionych oraz kontynuowały operacje lotnicze przez cały czas trwania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wiosną bieżącego roku udało się nawet rozszerzyć sieć połączeń z głównego węzła w Zurychu oraz z Genewy.

– Jesteśmy wdzięczni za wsparcie, które zapewniło SWISS i Edelweiss płynność finansową, jakiej potrzebowaliśmy podczas kryzysu wywołanego wirusem COVID-19, największego w historii globalnego lotnictwa. Dziękujemy za zaufanie i wiarę w nasz potencjał. Sprostaliśmy poważnemu zagrożeniu i ocaliliśmy jedną z najważniejszych firm dla krajowej gospodarki – podkreślił Reto Francioni, prezes zarządu SWISS.

Narodowy przewoźnik Szwajcarii zainicjował restrukturyzację latem 2021 roku. Flota jego samolotów zmniejszyła się wówczas o 15 proc. Liczba zatrudnionych pracowników spadła natomiast o niemal 1700.

– Podjęte przez nas działania przynoszą skutek. Udało nam się przywrócić stabilność finansową i po dwóch latach strat wygenerować zyski w pierwszym kwartale bieżącego roku. To w efekcie pozwoliło nam zakończyć spłatę pomocy publicznej – podsumował Markus Binkert, dyrektor finansowy SWISS.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo