Partner serwisu

SWISS i Edelweiss zyskały rządowe wsparcie

Rafał Dybiński 30.04.2020

SWISS i Edelweiss zyskały rządowe wsparcie
fot. Piotr Bożyk
Rząd Szwajcarii zagwarantował 1,2 mld euro wsparcia w formie państwowych pożyczek dla linii lotniczych SWISS i Edelweiss – poinformował "Macau Business". Obaj krajowi przewoźnicy walczą o przetrwanie podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Federalna Rada Szwajcarii zaznaczyła, że ​​wsparcie finansowe podlega ścisłym warunkom. Pozyskane fundusze należy wykorzystywać wyłącznie na infrastrukturę SWISS, bez wypływów do spółek macierzystych zlokalizowanych za granicą. Priorytetem dla przewoźników, po wykazaniu przyszłych dochodów, będzie spłata udzielonej pożyczki. Dopóki to nie nastąpi, dywidendy oraz inne płatności będą zabronione.

Rząd podkreślił jednak, że firmy zachowają pełną niezależność, ponieważ pakiet finansowej pomocy nie zawiera dążenia do posiadania udziałów w obu liniach lotniczych. Wsparcie zyskały również przedsiębiorstwa związane z branżą. Uzgodnioną pomoc musi teraz zatwierdzić jeszcze krajowy parlament, co wydaje się tylko formalnością.

"Przemysł lotniczy to infrastruktura o krytycznym znaczeniu ekonomicznym. Długotrwałe zakłócenia w międzynarodowych połączeniach do i z Szwajcarii spowodowałyby znaczne straty gospodarcze" - uzasadniono w oficjalnym oświadczeniu. Minister transportu Simonetta Sommaruga wyjaśniła na konferencji prasowej w Bernie, że lotnictwo było częścią kluczowej infrastruktury kraju, odpowiedzialną za transport jednej trzeciej szwajcarskiego eksportu, podczas gdy jedna szósta importu również docierała drogą powietrzną. Krajowy przemysł lotniczy zapewniał w alpejskim państwie 207 tys. miejsc pracy, wnosząc 27,7 mld miejscowych franków, co stanowiło 4,1 proc. PKB Szwajcarii

SWISS International Air Lines to narodowe linie lotnicze Szwajcarii założone w 2002 roku. Główne siedziby przewoźnika mieszczą się w porcie Zurych-Kloten i Genewie. Flota 91 maszyn, głównie Airbusów A220-300 i A320-200, obsługuje 102 trasy, w tym do Warszawy, Gdańska, Krakowa i Wrocławia.

Edelweiss Air jest spółką zależną SWISS. Główną siedzibą firmy jest port lotniczy Zurych-Kloten. Flota szesnastu maszyn, dziesięciu Airbusów A320-200, dwóch A330-300 oraz czterech A340-300, obsługuje 65 międzynarodowych tras.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo