Partner serwisu

Święty Ogień na pokładzie specjalnego rejsu PLL LOT

Rafał Dybiński 21.04.2020

Święty Ogień na pokładzie specjalnego rejsu PLL LOT
fot. PLL LOT
Już po raz jedenasty na terytorium Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego dostarczony został Święty Ogień. W związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 i brakiem regularnych lotów, wyjątkowy transport był możliwy dzięki specjalnemu rejsowi Polskich Linii Lotniczych LOT z Izraela.
Pomimo pandemii koronawirusa i szeregu ograniczeń w ruchu lotniczym na świecie, delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego mogła przywieźć do Polski Święty Ogień. Pojawiający się w Wielką Sobotę w bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie Święty Ogień przyleciał do Polski w sobotę 18 kwietnia. Został przetransportowany w specjalnie dopuszczonych do lotu lampach na pokładzie samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT z Tel Awiwu.

Organizacją wydarzenia zajęło się nowo powołane "Bractwo Świętego Ognia". "Przybycie do Polski Świętego Ognia jest olbrzymim darem i szczególnym Bożym błogosławieństwem dla polskiej Cerkwi, jej wiernych, a także naszej Ojczyzny. Błogosławiony Ogień zstąpił o godz. 12.48 czasu polskiego w bazylice Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie. Obrzędowi światła tradycyjnie przewodniczył prawosławny patriarcha Jerozolimy" – przekazała w komunikacie Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski.

Po lądowaniu na stołecznym Lotnisku Chopina, w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie odbyło się uroczyste powitanie. Potem Święty Ogień przewieziono do wielu prawosławnych parafii w Polsce. – Jako narodowy przewoźnik jesteśmy dumni, że w tym trudnym dla nas wszystkich czasie obostrzeń związanych z pandemią wirusa SARS-CoV-2, mogliśmy pomóc polskiej Cerkwi. Dzięki specjalnemu przeszkoleniu członków załogi pokładowej, atestowanym lampom i współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego mogliśmy sprawnie i bezpiecznie przywieźć Święty Ogień do Polski – wyznał Michał Czernicki, Rzecznik Prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT.

Od 2010 roku delegacja polskiej Cerkwi wylatuje w Wielką Sobotę (lub dzień wcześniej) do Jerozolimy, gdzie w bazylice Grobu Pańskiego ma miejsce cud zejścia ognia z grobu Chrystusa. Ogień trafia do katedry metropolitalnej w Warszawie, a stamtąd do poszczególnych diecezji. W 2014 roku w Białymstoku przekazano Święty Ogień również katolikom, bo wtedy Wielkanoc w obu obrządkach wypadła w tym samym terminie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo