Partner serwisu

Swedavia: Emisja „zielonych obligacji” za ponad 100 mln dolarów

Aleksander Domański 18.12.2019

Swedavia: Emisja „zielonych obligacji” za ponad 100 mln dolarów
fot. Swedavia
Swedavia jest operatorem dziesięciu szwedzkich lotnisk z największym ruchem pasażerskim w tym kraju. Firma, dążąc do zmniejszenia wpływu swojej działalności na środowisko, zdecydowała się na inwestycje. Pieniądze na ten cel ma dać emisja „zielonych obligacji” za miliard koron szwedzkich (105,9 mln dolarów).
Swedavia wyraźnie odczuwa zmiany klimatu wokół lotnictwa. Szeroko przez nas opisywane zjawisko flygskam, czyli wstydu przed lataniem, spowodowało, że w ciągu dziesięciu pierwszych miesięcy tego roku statystki lotnisk zarządzanych przez spółkę wyraźnie spadły. Jest to widać zwłaszcza w rezultatach osiąganych w lotach krajowych, gdzie liczba pasażerów na poszczególnych lotniskach spadła od blisko dziesięciu do kilkunastu procent.

Jeszcze gorzej jest w przypadku 34 lotnisk należących w większości do samorządów. Te w tym roku straciły już średnio co piątego podróżnego. Z powodu spadku liczby pasażerów linie lotnicze Norwegian poinformowały ostatnio, że od lutego 2020 roku nie będą już obsługiwały połączenia z Malmö do Sztokholmu. Oznacza to, że lotnisko Sturup obsługujące rocznie około miliona pasażerów, straci w przyszłym roku 300 tysięcy podróżnych.

Pomysłem szwedzkiego operatora lotnisk jest emisja obligacji. Swedavia pozyskane fundusze zamierza przeznaczyć na inwestycje wspierające jej długoterminową strategię zgodną z założeniami Celów Zrównoważonego Rozwoju przedstawionymi przez Narody Zjednoczone oraz postanowieniami porozumienia paryskiego. Ściślej rzecz ujmując, firma chce zainwestować w elektryfikację niektórych pojazdów naziemnych i sprzętu pracujących na lotniskach oraz zakupić biopaliwa. Ma to zapewnić, by w 2025 roku pięć procent paliw tankowanych do samolotów w szwedzkich portach było pozyskiwane ze źródeł innych niż kopaliny.

Oferta Swedavii pozyskania jej papierów dłużnych cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Obligacje mają termin zapadalności 5,25 lat i stałą stopę procentową na poziomie 0,89 proc.

– Ambicją Swedavii jest bycie światowym liderem w rozwoju portów lotniczych o możliwie najmniejszym wpływie na klimat – powiedział prezes i dyrektor generalny spółki Jonas Abrahamsson.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flygskam czyli wstyd przed lataniem
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony