Partner serwisu

Strajk w LOT: 3,5 mln złotych na leasingowanie samolotów zastępczych

Emilia Derewienko 25.10.2018

Strajk w LOT: 3,5 mln złotych na leasingowanie samolotów zastępczych
fot. airlinegeeks.com
W związku z trwającym od ubiegłego tygodnia strajkiem związków zawodowych PLL LOT, przewoźnik zdecydował się na „wet lease” maszyn. Jak dowiedział się Rynek Lotniczy, koszt wynajmu samolotów od początku trwania protestu wyniósł 3,5 mln zł. Tylko dzisiaj przewoźnik poinformował również o odwołaniu kolejnych rejsów. 
Anulowanych lotów byłoby więcej, gdyby Polskie Linie Lotnicze LOT nie wynajęły dodatkowych samolotów w formie ACMI. Obecnie we flocie przewoźnika lata pięć wypożyczonych w ten sposób samolotów. Są to trzy Boeingi 737 od linii GetJet ­(B737-300 i dwa egzemplarze B737-400) – z czego jeden Boeing w wersji -400 dołączył do przewoźnika dzisiaj (czwartek 25 października); jeden B737-800 od Travel Service i jeden Fokker 100 od Carpatair

Wynajem wraz z załogą 

Samoloty od GetJet i Carpatair latają do piątku włącznie. Obecnie umowa na leasing jest zawarta na jeszcze dwa dni, ale z opcją jej przedłużenia. Umowa na maszynę Travel Service obowiązuje do końca października. Koszt wynajmu samolotów w ramach umów „wet lease” to, jak dotąd, 3,5 mln zł. 

Samoloty są wynajęte na tzw. umowy ACMI, które pozwalają przewoźnikowi na pozyskanie samolotu razem z załogą. Jak tłumaczy przewoźnik, ACMI opłaca się bardziej niż odwoływanie rejsów, wypłata odszkodowań i straty wizerunkowe, które mogą skutecznie zniechęcić pasażera do korzystania z usług LOT w przyszłości. 

– Samoloty pozyskaliśmy w celu wzmocnienia siatki i utrzymania ciągłości połączeń w obliczu zakłóceń ruchu, gdyby się miały pojawić. Pozyskiwanie dodatkowych samolotów wynika z chęci utrzymania punktualności i regularności rejsów – tłumaczy Konrad Majszyk z biura prasowego PLL LOT. 

Loty odwołane w czwartek 

W czwartek PLL LOT musiał odwołać sześć rejsów. Oprócz tego nie przylecą do Warszawy samoloty, które z powodu odwołania lotów w środę, zgodnie z rozkładem, miały rejsy powrotne w czwartek. Dotyczy to sześciu rejsów. 

Odwołane rejsy z Warszawy to: Warszawa – Luksemburg – Warszawa, (wylot z Warszawy o 7.40, a z Luksemburga o 10.20), Warszawa – Kijów – Żuliany – Warszawa, (wylot z Warszawy o 19.55, a z Kijowa o 22.40), Warszawa – Moskwa – Domodiedowo (wylot z Warszawy o 20.10). W tym przypadku lot powrotny według rozkładu jest zaplanowany na piątek, co oznacza, że się nie odbędzie. Odwołano także lot z Kijowa o 22.40 do Bydgoszczy. 

Sześć rejsów nie przyleci w czwartek do Warszawy. Są to pochodne rejsów odwołanych w środę, gdzie zgodnie z rozkładem załogi zostają na noc i wracają następnego dnia. Chodzi o odcinki do Warszawy z: Erywania, Kijowa-Żulian, Frankfurtu, Kopenhagi i Monachium. 
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Strajk w PLL LOT
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony