Partner serwisu

Strajk branży transportowej we Włoszech. Paraliż nieba nad Półwyspem Apenińskim

Aleksander Domański 25.10.2019

Strajk branży transportowej we Włoszech. Paraliż nieba nad Półwyspem Apenińskim
fot. Maarten Visser CC BY-SA 2.0
Strajk generalny służb miejskich w Rzymie, a w całych Włoszech – akcja protestacyjna w transporcie i w związku z tym groźba utrudnień w komunikacji lokalnej, kolejowej i lotniczej. Tak wyglądać będzie „czarny piątek". Włochów i turystów czeka ciężki dzień.
Takiej kumulacji strajków jeszcze nie było – podkreślają włoskie media. Ostrzegają, że szczególnie trudna sytuacja panować będzie w Rzymie, któremu grozi paraliż z powodu pierwszego w historii protestu pracowników wszystkich służb podległych urzędowi miasta na Kapitolu; od transportu miejskiego po wywóz śmieci. Dlatego do rzymian zaapelowano, aby w piątek nie wyrzucali odpadków i trzymali je w domu. – To strajk dla Rzymu i nie ogłosiliśmy go z lekkim sercem. Mamy dosyć degradacji poziomu usług i tego, że personel pracuje w upokarzających warunkach – oświadczył działacz lewicowej centrali związkowej CGIL, Natale Di Cola.

Związkowcy podkreślają, że sytuacja stolicy Włoch jest katastrofalna z powodu licznych braków finansowych. Ich zdaniem dla miasta nie ma innego rozwiązania niż zarząd komisaryczny. Działalność burmistrz Virginii Raggi oceniają negatywnie. Raggi wezwała zaś związkowców po raz kolejny, by odwołali strajk. – Z naszego punktu widzenia nie ma do tego żadnych powodów – stwierdziła burmistrz.

W czwartek o godzinie 21.00 rozpoczął się całodobowy strajk na kolei. Normalnie będą kursować pociągi dużych prędkości linii Trenitalia. Ogłoszono też strajk pracowników transportu lotniczego. W godzinach od 13:00 do 17:00 odbędzie się strajk kontrolerów lotów, co spowodowało konieczność odwołania wielu lotów. Alitalia odwołała 200 lotów, a EasyJet – 32. Narodowego przewoźnika włoskiego, który podkreśla w swych komunikatach, że możliwe są na niej dalsze zmiany. Z podobnym apelem zwrócił się do swoich klientów EasyJet. Z kolei brytyjskie przedstawicielstwo linii lotniczych Ryanair zapewnia, że „wszystkie loty odbędą się zgodnie z planem”. Portal „The Local”, którego dziennikarze skontaktowali się z przewoźnikiem, pisze, że Ryanair odmówił komentarza na temat, w jaki sposób strajk włoskich transportowców mógłby wpłynąć na pracę linii w piątek i w sobotę.

Media donoszą, że wiele lotów obsługiwanych przez lotnisko w Mediolanie zostało odwołanych. – Dotyczy to rejsów takich przewoźników jak EasyJet, Alitalia i Lufthansa. Podobnie wygląda sytuacja, gdy chodzi połączenia z Neapolem, Rzymem i miastami na Sycylii – pisze „The Local”.  
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony