Partner serwisu

Stambuł: 5 kwietnia nową datą faktycznego uruchomienia lotniska

Aleksander Domański 28.02.2019

Stambuł: 5 kwietnia nową datą faktycznego uruchomienia lotniska
fot. materiały prasowe
Nowy mega port lotniczy w Stambule wreszcie wydaje się gotowy do pełnego uruchomienia. Tureckie media donoszą, że operacje z lotniska Stambuł-Atatürk (IST) zostaną przeniesione na lotnisko w Stambule (ISL) 5 kwietnia. Chociaż stanowi to niewielkie odchylenie od wcześniej terminu, który wypadał na początku marca, to nie jest tak znaczące jak wcześniejsze opóźnienia.
Operator lotniska ISL Istanbul Grand Airport (IGA) oficjalnie otworzył lotnisko 29 października zeszłego roku, a następnie ogłosił, że wszystkie operacje zostaną przeniesione z IST na ISL z początkiem grudnia 2018 roku. Potem datę tę ustalano na 3 marca tego roku. Obecnie mówi się o 5 kwietnia.

Mega lotnisko

Nowy port lotniczy w największym mieście Turcji będzie mógł przyjąć  początkowo do około 90 milionów pasażerów rocznie. Inwestycja ta jest uważana za jedno z najważniejszych zadań jakie postawił sobie sprawujący władzę autorytarną prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan.

Po ukończeniu całej budowy realizowanej zgodnie z wieloletnim harmonogramem lotnisko ma być w stanie przyjął nawet 200 milionów podróżnych rocznie. Oczekuje się, że ISL przestanie być placem budowy w 2023 roku, o ile oczywiście nie wystąpią kolejne opóźnienia. Jeżeli plany uda się zrealizować, to stambulski port będzie największym lotniskiem świata.

Gdy IGA poradzi sobie ze wszystkimi problemami i w końcu uda się przenieść operacje z IST, nowy obiekt będzie oferować loty na ponad 350 kierunkach. Głównym operatorem lotniska będzie Turkish Airlines. Przewiduje się, że IST będzie nie tylko gigantycznym węzłem przesiadkowym, ale i znaczącym lotniskiem cargo. Jak podaje turecki serwis Hürriyet Daily News  rocznie przez turecki port ma przechodzić 2,5 miliona frachtu, a po zakończeniu rozbudowy dwa razy więcej.

Przenosiny i ich skutki

Przeniesienie ruchu  z IST na ISL spowoduje jednak opóźnienia i odwołania niektórych  lotów. Większość z nich będą stanowić połączenia realizowane przez Turkish Airlines. Okres przejściowy, gdy spodziewany jest największy chaos, powinien trwać od 5 do 7 kwietnia. Wtedy na IST będzie realizowane 70 operacji lotniczych na godzinę zamiast 80 jak teraz.

Gdy ISL będzie działać na pełnych obrotach, stare lotnisko im. Atatürka zacznie się stawać coraz mniej istotnym graczem na rynku lotniskowym. IST będzie obsługiwał jedynie loty czarterowe, rządowe i cargo. Lotnisko w Stambule, Sabiha Gökçen Airport (SAW) będzie nadal funkcjonować bez zmian. Trzeci port Stambułu wykorzystywany jest głównie przez operatorów czarterowych oraz niskokosztowych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony