Partner serwisu

Paryż: Społeczność cargo przygotowuje się do dystrybucji szczepionek

Rafał Dybiński 08.12.2020

Paryż: Społeczność cargo przygotowuje się do dystrybucji szczepionek
fot. Air France Cargo
Jedno z największych europejskich lotnisk – port im. Charles'a de Gaulle'a (CDG) w Paryżu mobilizuje siły przed nadchodzącą niebawem wyjątkową operacją logistyczną – dystrybucją szczepionek przeciwko COVID-19. Przedsięwzięciem zajmuje się ACFA (Air Cargo France Association), które jest profesjonalnym stowarzyszeniem skupiającym wszystkich operatorów cargo i inne podmioty związane z frachtem lotniczym na paryskim lotnisku.
Głównymi atutami CDG, jako profesjonalnego centrum logistycznego dla transportu szczepionek, jest wysokiej jakości dedykowana infrastruktura łańcucha chłodniczego, w której skład wchodzą specjalistyczne magazyny o powierzchni ponad 3,5 tysiąca metrów kwadratowych do przechowywania produktów wrażliwych na temperaturę oraz 700 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynów przeładunkowych, które zapewniają bezpośredni dostęp do płyty lotniska, co skutecznie wpływa na skrócenie czasu pomiędzy dostawą szczepionek samolotem a ich dalszą wysyłką do sieci dystrybucji. Służby celne są w pełnej gotowości do obsługi dziennych i nocnych odpraw oraz dalszej organizacji formalności wymaganych dla szczepionek, które będą importowane na rynek europejski. Nie bez znaczenia są też zintegrowane systemy lotniskowe do obsługi frachtu i ścisła współpraca profesjonalnych zespołów. Operatorzy cargo posiadają stosowne certyfikaty, jak GDP i PHARMA CEIV, gwarantujące bezpieczną obsługę specjalistycznego ładunku, zgodne z najwyższymi standardami ustalonymi dla branży farmaceutycznej, a także 30 lat doświadczenia w transporcie produktów farmaceutycznych. Trwają ostatnie prace nad dalszą poprawą wydajności lotniska, głównie w zakresie tempa przeładunku w porcie i bezpieczeństwa operacji.

Przedsięwzięciem zajmuje się ACFA – stowarzyszenie, w ramach którego współpracują różne zespoły lotniskowe, takie jak rampa lotniska, spedytorzy, agenci obsługi, operatorzy przesyłek ekspresowych i linie lotnicze, a także francuskie służby państwowe działające na lotnisku: delegatura policji ds. Bezpieczeństwa i Ochrony portów lotniczych w Paryżu, Dyrekcja Generalna ds. Ceł i Akcyzy i Francuski Urząd Lotnictwa Cywilnego. ACFA kontynuuje prace nad określeniem działań, które należy jeszcze wdrożyć, aby lotnisko CDG mogło wzorowo obsługiwać dostawy i dystrybucję szczepionek. W ostatnich latach kilku głównych operatorów cargo na CDG otrzymało certyfikat CEIV Pharma*, który wyznacza międzynarodowy standard w transporcie produktów farmaceutycznych, a zwłaszcza szczepionek. Obecnie stowarzyszenie ACFA pracuje nad podniesieniem wydajności lotniska w dwóch obszarach, które są niezwykle istotne w nadchodzącej operacji logistycznej, są to szybkość i bezpieczeństwo.

Szybkość w tym kontekście to maksymalne skrócenie czasu transferu szczepionek na lotnisku. Można to osiągnąć dzięki usprawnieniu przeładunku między samochodami ciężarowymi, a samolotami, a także poprzez uproszczenie procedury odprawy celnej. Bezpieczeństwo wiąże się z zaangażowaniem specjalistycznych i doskonale wyszkolonych zespołów do obsługi logistycznej produktów farmaceutycznych, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w podobnych operacjach na świecie. Operatorzy cargo paryskiego lotniska CDG posiadają wiedzę i potrzebne doświadczenie, które potwierdzają certyfikaty: „GDP” (Good Distribution Practices), wydawany przez Europejską Agencję Leków oraz “PHARMA CEIV” (Center of Excellence for Independent Validators) wydanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA). Wspomniane certyfikaty gwarantują bezpieczną obsługę specjalistycznego ładunku jakim są szczepionki, zgodne z najwyższymi standardami ustalonymi dla branży farmaceutycznej.Lotnisko CDG dysponuje specjalistycznymi magazynami o powierzchni ponad 3500 metrów kwadratowych, do przechowywania produktów wrażliwych na temperaturę (od +2 do +8 stopni Celsjusza). Ponadto dostępna infrastruktura lotniskowa gwarantuje optymalne warunki do przechowywania tego typu szczepionek, które są transportowane samolotami w specjalnych pojemnikach umożliwiających utrzymanie temperatury -70 lub nawet -80 stopni Celsjusza, przez okres do dziesięciu dni.

Stowarzyszenie ACFA chce również poprzeć IATA w dążeniach do uelastycznienia przepisów ruchu lotniczego, tak aby bezpośrednie trasy lotnicze między centrami produkcji szczepionek, a Francją, były traktowane w uprzywilejowany sposób. To samo dotyczy tras między Francją, a krajami wymagającymi dostaw szczepionek lub substancji czynnych. - Linie lotnicze i cała społeczność cargo na lotnisku de Gaulle’a dowiodły w pierwszym okresie kryzysu, że są w stanie doskonale poradzić sobie z organizacją pilnego transportu środków ochrony osobistej. Dziś jesteśmy jeszcze bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowani, aby sprostać wyzwaniu globalnej dystrybucji szczepionek – powiedział Laurent Bernet, prezes ACFA i przewodniczący Związku Zawodowego Frachtu Lotniczego we Francji (SYCAFF).

– Jesteśmy w pełni zaangażowani, wraz z ACFA i całą społecznością cargo paryskiego lotniska CDG, aby sprostać bezprecedensowemu wyzwaniu dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19. Naszą mocną stroną jest 30 lat doświadczenia w transporcie produktów farmaceutycznych. W tym czasie nasze zespoły miały możliwość szkolić swoich fachowców i doskonalić specjalistyczną obsługę towarów wrażliwych i priorytetowych. Dzięki wysokiej jakości infrastrukturze łańcucha chłodniczego, lotnisko CDG w Paryżu stanowi bezpieczne i profesjonalne centrum logistyczne dla transportu produktów farmaceutycznych samolotem, które jest doskonale przystosowane do nadchodzącego przedsięwzięcia – dodał Christophe Boucher, wiceprezes wykonawczy Air France Cargo.

Na nowe wyzwanie logistyczne czekają także spedytorzy i przedstawiciele celni na paryskim lotnisku. Ich zespoły certyfikowanych specjalistów, posiadają potrzebne know-how, zarówno w zakresie operacyjnym, jak i w dziedzinie procedur celnych dla farmaceutyków. Służby celne są w pełnej gotowości do obsługi dziennych i nocnych odpraw, a także formalności związanych z importem szczepionek na rynek europejski.
Ich priorytetem jest tempo i współpraca z innymi zespołami lotniska, aby wspólnie zapewnić płynność dostaw. Kluczowym narzędziem w pomyślnej realizacji zadania będzie system informacji celnej, który jest zintegrowany z innymi podmiotami w łańcuchu logistycznym. Dzięki niemu możliwe jest lepsze planowanie pracy i monitorowanie trasy, jaką przesyłka odbywa przez lotnisko.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Cargo lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony