Partner serwisu

SpiceJet odkładają ponowną certyfikację boeingów 737 MAX

Rafał Dybiński 21.06.2021

SpiceJet odkładają ponowną certyfikację boeingów 737 MAX
fot. Boeing Media
Linie lotnicze SpiceJet wstrzymały swoje plany wznowienia rejsów pasażerskich z wykorzystaniem boeingów 737 MAX – informuje stacja "CNBC".
Jedyny operator odrzutowca w Indiach nie wykonał żadnego z niezbędnych etapów ponownej certyfikacji samolotu producenta z Chicago i pozostawił w martwym punkcie uzgodnienia z Directorate General of Civil Aviation (DGCA), czyli krajowym regulatorem, który jest odpowiednikiem europejskiej EASA czy też amerykańskiej FAA.

Tani przewoźnik z największego państwa południowej Azji nie zdecydowały się na dodatkowe szkolenia pilotów na symulatorach czy też testowe loty boeingami 737 MAX. Włodarzom linii lotniczych z Gurgaon na razie nie spieszy się jednak z powrotem odrzutowców, bowiem wiosenna fala pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Indiach sprawiła, że krajowy ruch lotniczy spadł o ponad 75 proc. Pensje za maj dla pracowników zostały "odroczone".

SpiceJet tną koszty gdzie tylko można z nadzieją na przetrwanie. Reaktywacja boeingów 737 MAX nie jest w tym momencie priorytetem, tym bardziej, przy mocno okrojonej sieci połączeń krajowych i dopiero odradzających się powoli międzynarodowych. Inwestowanie w dodatkowe szkolenia i loty testowe pociąga za sobą koszty, które aktualnie są poza zasięgiem przewoźnika z Gurgaon.

Ostrożnie do ponownej certyfikacji odrzutowca podchodzi również wspomniana wyżej DGCA, który zezwala zagranicznym operatorom jedynie na przeloty nad Indiami. Starty i lądowania samolotów producenta z Chicago są dopuszczalne tylko w nadzwyczajnych przypadkach.

SpiceJet posiadają aktualnie w swojej flocie trzynaście uziemionych boeingów 737 MAX-8. Tanie linie lotnicze z Indii planowały przed wybuchem pandemii mieć w sumie 155 takich odrzutowców.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Problemy Boeing 737 MAX
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony