Partner serwisu

Specustawa lotniskowa przedłużona do końca 2025 roku

Rafał Dybiński 17.11.2020

Specustawa lotniskowa przedłużona do końca 2025 roku
fot. CPK
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego, który został przedłożony przez ministra infrastruktury.
Wydłużony został termin, który umożliwia budującym lotniska, zarządzającym lotniskami, a także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej korzystanie z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej. Zgodnie z nowym rozwiązaniem, będzie to możliwe do końca 2025 roku. Dotychczasowe przepisy umożliwiały korzystanie ze specustawy lotniskowej jedynie do 31 grudnia 2020 roku.

Branża lotnicza aktualnie jest mocno dotknięta kryzysem wywołanym wirusem COVID-19, który negatywnie wpływa na sytuację finansową podmiotów działających na rynku lotniczym. Ze względu na konieczność zapewnienia środków finansowych na bieżącą działalność, zarządzający lotniskami wstrzymali realizację inwestycji mających na celu rozbudowę infrastruktury.

Prognozy analityków ekonomicznych z drugiej połowy bieżącego roku zakładają osiągnięcie wskaźników ruchu lotniczego z 2019 roku dopiero w 2024 roku. Warunkiem będzie sytuacja, w której zachorowania na koronawirusa SARS-CoV-2 będą się utrzymywać na niskim poziomie, a pasażerowie będą korzystać z transportu lotniczego.

Modernizacja infrastruktury lotniskowej powinna być dostosowana do nadzwyczajnej sytuacji związanej z pandemią, a także do przygotowania jej do zwiększonego ruchu pasażerskiego po kilku latach procesu odnowy. Wydłużenie terminu korzystania ze specustawy lotniskowej do końca 2025 roku pozwoli właśnie na podejmowanie i realizację nowych inwestycji dotyczących infrastruktury lotniczej, w tym inwestycji towarzyszących budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowe przepisy mają wejść w życie 31 grudnia 2020 roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony