Partner serwisu

Specustawa lotniskowa ma być aktualna do 2025 roku. CPK potrzebuje więcej czasu

Michał Szymajda 27.11.2020

Specustawa lotniskowa ma być aktualna do 2025 roku. CPK potrzebuje więcej czasu
Fot. Alejandro Erickson, CC BY 3.0
26 listopada sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy o „zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego”. Chodzi o to, by wydłużyć termin na wniosek o realizację inwestycji lotniskowej celu publicznego do końca 2025 r. Jest to konieczne by realizować budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Przedstawiciel CPK wyjaśnia, że obecna specustawa obowiązuje tylko do końca 2020 r., a do końca 2020 r. wspomniany wniosek na pewno nie zostanie złożony.

– Wprowadzenie rozwiązań przewidzianych w projekcie umożliwi inwestorom, w tym CPK, dalsze korzystanie ze specustawy lotniskowej, czyli szczególnych zasad przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego. Proponowane zapisy przekładają się zarówno na inwestycje lotniskowe spółki CPK (...) jak też inwestycje towarzyszące PAŻP, np. infrastrukturę nawigacyjną, wieżę kontroli lotów itd., która będzie niezbędne do funkcjonowania nowego lotniska – powiedział w rozmowie z portalem wnp.pl Konrad Majszyk, dyrektor Biura Komunikacji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Konieczność wydłużenia terminu obowiązywania specustawy wynika także z epidemii koronawirusa. Branża lotnicza i okołolotnicza ucierpiała w ostatnich miesiącach bardzo, skupia się na bieżącej działalności i w wielu przypadkach walczy o istnienie. Potrzeba czasu by powróciła do kondycji finansowej sprzyjającej wielkim planom. To zresztą oficjalne wyjaśnienie Centrum Informacji Rządu, które tłumaczy zasadność wydłużenia obowiązującego tylko do końca roku prawa.

– Modernizacja infrastruktury lotniskowej powinna być dostosowana do nadzwyczajnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, a także do przygotowania jej do zwiększonego ruchu pasażerskiego po powrocie do stanu sprzed pandemii – czytamy.

Obecnie spółka CPK ogłosiła przetarg na wykonanie studium wykonalności dla linii KDP Warszawa – Łódź, która ma być fragmentem tzw. komponentu kolejowego CPK, poszukuje też członka zarządu ds. kolei, po rezygnacji z tej funkcji Piotra Malepszaka. Najwyższa Izba Kontroli przygotowuje się natomiast do kontroli działalności spółki odpowiedzialnej za megalotnisko.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony