Partner serwisu

Szczecin: Specjalne pociągi z lotniska dla obywateli Ukrainy

inf. pras 08.03.2022

Szczecin: Specjalne pociągi z lotniska dla obywateli Ukrainy
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Dwie hybrydy i „Smerf” będą od wtorku do piątku kursować na trasie port lotniczy Goleniów – Szczecin Główny. To specjalny transport dla obywateli Ukrainy, którzy czarterami wracają z Egiptu. Codziennie na goleniowskim lotnisku lądują dwa takie samoloty z około 600 turystami, którzy stali się uchodźcami. Wielu z nich potrzebuje pomocy i miejsca schronienia.
Pojazdy należące do Województwa Zachodniopomorskiego będą bezpłatnie przewozić obywateli Ukrainy z lotniska na dworzec Główny w Szczecinie. Lądującymi w Goleniowie samolotami Egypt Air wraca codziennie około 600 osób.

– Po wybuchu wojny na Ukrainie loty cywilne do tego kraju są niemożliwe, dlatego został uruchomiony most powietrzny. Ale dla tysięcy turystów, którzy stali się uchodźcami, trzeba zorganizować również specjalny transport z lotniska – tłumaczy marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Wielu wracających prawdopodobnie zostanie w Polsce. Trzeba zapewnić im bezpieczną i bezpłatną podróż, opiekę, jedzenie, a później miejsca schronienia. Po konsultacji z wojewodą podjąłem decyzję o uruchomieniu dodatkowych pociągów – dodał Geblewicz.

Z portu lotniczego Szczecin – Goleniów codziennie o godzinie 12.18, od wtorku do piątku, odjeżdżać będą dwie hybrydy. W rezerwie czekał będzie również szynobus SA136, czyli popularny „Smerf”. Pociągi zatrzymają się w Dąbiu, a na stacji Szczecin Główny mają być o godz. 13.07. W każdym pojeździe jest 150 miejsc siedzących i 150 stojących.

Wśród przylatujących do Goleniowa są osoby, które mogą liczyć na rodziny lub znajomych przebywających w Polsce. Oni zwykle mają zapewniony transport i miejsce pobytu. Dla pozostałych organizowana jest pomoc: przejazd do Szczecina, a później posiłki i nocleg. W porcie lotniczym oraz na dworcach kolejowych pracują wolontariusze. Dalsze wsparcie organizowane jest w tzw. punktach recepcyjnych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dojazdy do lotnisk
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony