Partner serwisu

Sofia zyskuje nowe kierunki i zainteresowanie dużych linii lotniczych

Rafał Dybiński 20.05.2022

Sofia zyskuje nowe kierunki i zainteresowanie dużych linii lotniczych
fot. Sofia Airport / Twitter
Za niespełna dwa tygodnie linie lotnicze Air France oraz ITA Airways uruchomią bezpośrednie rejsy do Sofii. Stolica Bułgarii zyska również połączenia niskokosztowych Pegasus Airlines. Swoje trasy w tym kraju z Bałkanów oferuje już Ryanair.
– Dostrzegamy pierwsze efekty naszej wdrażanej strategii, aby Sofia miała lepsze połączenia z całym światem. W letnim rozkładzie rejsów są nowe kierunki oferowane przez nowe linie lotnicze. To świetna wiadomość nie tylko dla pasażerów, ale także dla naszego lotniska i całej Bułgarii, ponieważ zyskuje na tym również krajowy biznes i sektor turystyczny – podkreślił dla serwisu "Routes" Jesus Caballero, prezes portu lotniczego w Sofii.

Ryanair zainaugurował już od 1 maja w ramach letniego rozkładu lotów krajową trasę ze stolicy Bułgarii do Warny. Tani przewoźnik z Irlandii dodatkowo dwa razy w tygodniu oferuje loty do Zadaru w Chorwacji. Niskokosztowiec z Zielonej Wyspy na swojej jedynej krajowej trasie Sofia – Warna konkuruje z Bulgaria Air. Narodowe linie lotnicze obsługują codziennie połączenie ze stolicy nad Morze Czarne, a od 17 czerwca zainaugurują również z Sofii rejsy w tej samej częstotliwości do Burgas.

Nowe trasy z Turcji, Francji i Włoch

Wcześniej, bowiem 24 maja, w stolicy Bułgarii pojawi się odrzutowiec Pegasus Airlines. Przewoźnik z Turcji połączy Sofię z Antalyą dwa razy w tygodniu. To nie koniec nowości w stołecznym porcie.

30 maja regularne rejsy rozpoczną bowiem Air France. Narodowy przewoźnik znad Sekwany zaoferuje podróżnym codzienne loty z Sofii do portu Paryż-Charles de Gaulle (CDG). Dobę później natomiast nową trasę do lotniska Rzym-Fiumicino (FCO) uruchomią ITA Airways. Nowe narodowe linie lotnicze Włoch będą obsługiwać stolicę Bułgarii sześć razy w tygodniu.

Port lotniczy Sofia odprawił w pierwszym czterech miesiącach bieżącego roku już ponad 1,5 mln pasażerów. Miniony 2021 rok zamknął z liczbą prawie 3,37 mln podróżnych, natomiast rekordowy w historii lotniska 2019 rok pozwolił obsłużyć nieznacznie ponad 7,1 mln pasażerów.

Warszawa w cieniu Londynu

Najpopularniejszym kierunkiem w minionym roku był Londyn, dokąd przemieściło się ponad 400 tys. podróżnych, ponad dwa razy więcej niż do kolejnych na podium tej klasyfikacji Frankfurtu nad Menem i Monachium. Do stolicy Anglii latają z Sofii linie lotnicze British Airways, Bulgaria Air, easyJet, Ryanair oraz Wizz Air.

Węgierski niskokosztowiec miał największy udział na rynku w Bułgarii, bowiem 29,3 proc. Na drugim miejscu był Ryanair z 24,8 proc. Podium tego rankingu zamknęły Bulgaria Air z 15,9 proc. Na dziewiątej lokacie sklasyfikowano Polskie Linie Lotnicze LOT, oferujące rejsy do Warszawy, z pułapem 1,4 proc.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe połączenia lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony