Partner serwisu

SMŚ: Srebrny medal Polaków

Redakcja/inf. pras. 09.08.2022

SMŚ: Srebrny medal Polaków
fot. materiały prasowe
Z powodu pandemii COVID-19, Szybowcowe Mistrzostwa Świata w klasie otwartej, 18-metrowej i wielomiejscowej nie były rozgrywane przez cztery lata. W końcu w 2022 roku udało się wrócić do podniebnych rywalizacji.
Po wspaniałej, długotrwałej rywalizacji przy ekstremalnej pogodzie, temperaturach dochodzących do 40 stopni, załoga w składzie Jakub Barszcz (Aeroklub Orląt) i Łukasz Kornacki (Aeroklub Ziemi Mazowieckiej) zdobyła tytuł Wicemistrzów Świata w klasie Wielomiejscowej 20-metrowej. Jest to pierwszy medal zdobyty przez naszych zawodników w Szybowcowych Mistrzostwach Świata. Barszcz ma w swojej kolekcji dwa srebrne medale wywalczone podczas mistrzostw Europy (Ostrów 2013 w klasie Club i Ocseny, Węgry 2015 w klasie Wielomiejscowej 20m.)

Nasi piloci przez większość czasu byli liderami. Nieco gorszy wynik w ósmej konkurencji spowodował, że zostali wyprzedzeni przez czeską załogę – Ivan Novaka i Petr Krejcirika, którzy po rozegraniu 10 konkurencji zdobyli tytuł Mistrzów Świata.

W najliczniej obsadzonej klasie 18-metrowej (42 zawodników z 23 krajów) dobrze spisał się Tomasz Rubaj (Aeroklub Gliwicki, kapitan B787 w PLL LOT). Trzecia konkurencja spowodowała, że nasz pilot uplasował się na 9 miejscu w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Straty punktowe do pozycji medalowych były niewielkie.

W podobnej sytuacji znalazł się Łukasz Wójcik, latający w klasie otwartej. Nie doleciał do mety w szóstej konkurencji, tracąc 744 punkty. Mimo dobrych wyników w pozostałych konkurencjach, strata okazała się niemożliwa do odrobienia. Nasz reprezentant zakończył mistrzostwa na 10. miejscu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony