Partner serwisu

Smartwings wzmocnione pożyczką 2 mld koron i planują loty z baz w Polsce

Rafał Dybiński 30.03.2021

Smartwings wzmocnione pożyczką 2 mld koron i planują loty z baz w Polsce
fot. Smartwings
Linie lotnicze Smartwings zawarły umowę z konsorcjum pod przewodnictwem UniCredit Bank w sprawie pożyczki w wysokości dwóch miliardów czeskich koron - poinformowano w oficjalnym komunikacie.
Przewoźnik skorzystał z programu Covid Plus ogłoszonego przez decydentów z Pragi w celu złagodzenia skutków pandemii. Umowa została zawarta z czterema bankami – UniCredit Bank, Komerční banka, Československá obchodní banka i Česká spořitelna.

Pożyczka jest zabezpieczona przez Towarzystwo Gwarancji i Ubezpieczeń Eksportowych (EGAP), które zarobi na usłudze prawie 200 mln czeskich koron. Działania restrukturyzacyjne realizowane przez Smartwings oraz wsparcie ze strony firm leasingowych, przyniesie kolejne 5 mld czeskich koron. Sumując również pożyczkę śródki przekroczą 7 mld czeskich koron. Kwota będzie wystarczającą rezerwą finansową w oczekiwaniu na pełne wznowienie ruchu lotniczego.

Smartwings odnotowały bezprecedensowy spadek przychodów z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i późniejszych działań rządu Republiki Czeskiej. – Pożyczka pozwoli nam kontynuować działalność w najbliższym okresie. Doceniamy zaufanie, jakim krajowe banki obdarzyły nas w tym trudnym czasie – podkreślił Jiří Šimáně, prezes Smartwings. – Cieszymy się, że jesteśmy tak blisko z naszymi klientami i możemy ich wspierać. Pragniemy, aby czeska gospodarka oraz działalność największej czeskiej linii lotniczej, mogły znowu ruszyć – zaznaczył z kolei Jakub Dusílek, prezes UniCredit Bank.

Smartwings są w pełni przygotowane na nadchodzący sezon letni. Linie lotnicze latem zamierzają obsługiwać rejsy pasażerskie nie tylko z lotnisk w Czechach, ale także z baz w Polsce, Francji, na Węgrzech, Słowacji i Wyspach Kanaryjskich. Flota przewoźnika, który zawarł kontrakty na świadczenie usług transportu lotniczego z czeskimi i zagranicznymi biurami podróży o wartości kilkudziesięciu miliardów koron, składa się obecnie z 42 samolotów.

Smarwtings do momentu wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 były zyskowną firmą i jedną z najszybciej rozwijających się linii lotniczych w Europie Środkowej. Kryzys wywołany wirusem COVID-19 zmusił jednak przewoźnika do zwolnienia 600 pracowników i wdrożenia szeregu środków restrukturyzacyjnych.

Smartwings to jedna z najważniejszych firm na rynku czarterowych przewozów lotniczych w regionie Europy Środkowej. Oprócz Czech, gdzie obsługuje regularne loty do kilkudziesięciu destynacji, działa także w Polsce, Francji, na Węgrzech, Słowacji i na Wyspach Kanaryjskich. Oprócz lotów regularnych i czarterowych zapewnia szeroką gamę lotów specjalnych dla różnych organizacji, klubów sportowych oraz finansowanych przez ONZ i NATO dla armii krajów Skandynawii.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo