Partner serwisu

SENER Aeroespacial miała udział w misji łazika Perseverance na Marsie

Rafał Dybiński 23.02.2021

SENER Aeroespacial miała udział w misji łazika Perseverance na Marsie
fot. NASA
Łazik Perseverance wylądował na Marsie, wykorzystując jednocześnie technologię opracowaną przez SENER Aeroespacial. Perseverance rozpoczął 18 lutego eksplorację Czerwonej Planety w ramach misji National Aeronautics and Space Administration (NASA) o nazwie Mars 2020.
Zarówno dla Perseverance, jak i dla jego poprzednika łazika Curiosity (misja NASA Mars Science Laboratory), firma SENER Aeroespacial zaprojektowała, wykonała i przetestowała mechanizm pozycjonujący jedną z anten (High Gain Antenna Gimbal – HGAG), umożliwiający dwukierunkową komunikację między łazikiem na Marsie, a centrum kontroli na Ziemi. Przy obydwu projektach SENER Aeroespacial współpracował z Airbus Defence and Space, który był głównym wykonawcą anteny HGAG.

Mechanizm pozycjonujący ma dwa stopnie swobody: wysokość i azymut i jest zintegrowany z platformą pojazdu, co umożliwia precyzyjne skierowanie anteny w kierunku Ziemi. Każdy stopień swobody porusza się niezależnie, za pomocą siłownika, aby osiągnąć wymagane prędkości i dokładność.

SENER Aeroespacial opracował także mechanizm podtrzymująco-zwalniający (Hold Down and Release Mechanism HDRM) dla HGAG, którego zadaniem było umożliwienie rozłożenia anteny po lądowaniu łazika na marsjańskim gruncie.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony