Partner serwisu

Sejm uchwalił nowelizację Prawa lotniczego. Pasażerowie będą mieć rzecznika

Emilia Derewienko 14.12.2018

Sejm uchwalił nowelizację Prawa lotniczego. Pasażerowie będą mieć rzecznika
fot. Nick Morrish, British Airways
W piątek (14 grudnia) Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo lotnicze, która zakłada m.in. powołanie Rzecznika Praw Pasażerów. Dzięki dokumentowi w życie wejdą zapisy unijne w zakresie koordynowania rozkładu lotów, wyposażania samolotów czy czasu pracy załóg pokładowych – podaje PAP.
Za nowelizacją opowiedziało się 384 posłów, tylko jeden z parlamentarzystów by przeciwny, czterech wstrzymało się od głosu. Dokument dostosuje polskie prawo do 23 aktów prawnych Unii Europejskiej.

Nowelizacja ustawy Prawo lotnicze wprowadza zmiany dot. zasad wydawania decyzji przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, kontroli przepisów oraz decyzji o lotnictwie cywilnym. Przewiduje również nowe rozwiązania w zakresie koordynacji rozkładów lotów, czasu pracy załóg lotniczych, wyposażania samolotów czy opłat administracyjnych.

Nowelizacja ustawy zakłada również powołanie Rzecznika Praw Pasażerów. Ma on działać przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i zostanie wyznaczony przez prezesa tego Urzędu spośród jego pracowników na pięcioletnią kadencję. Rzecznik Praw Pasażera ma zapewnić możliwość dochodzenia przez pasażera swoich roszczeń w każdym indywidualnym przypadku, bez konieczności występowania na drogę sądową.

O tym, czy w dobie opóźnień i odwołań lotów utworzenie nowego stanowiska jest zasadne, i co może być największą przeszkodą dla nowego rzecznika, piszemy tutaj.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony