Partner serwisu

Schiphol na granicy przepustowości. Rozwój jest konieczny

Justyna Urbaniak 20.02.2019

Schiphol na granicy przepustowości. Rozwój jest konieczny
fot. Wikipedia
Według holenderskiej minister infrastruktury Cory van Nieuwenhuizen, ruch na lotnisku Schiphol po 2020 r., pomimo protestów lokalnych mieszkańców i organizacji ekologicznych, będzie nadal rosnąć. To konieczne, aby utrzymać konkurencyjną pozycję w stosunku do innych centrów lotniczych w Europie – powiedziała w wywiadzie dla Volkskrant.
Schiphol pracuje obecnie na granicy swojej przepustowości, obsługując 500 tysięcy operacji lotniczych rocznie. Limit ten został lotnisku narzucony. Dyskusje między władzami lotniska a lokalnymi mieszkańcami, rządami i organizacjami ekologicznymi zatrzymały się pod koniec stycznia. Schiphol chce zwiększyć limit do 540 tysięcy startów i lądowań rocznie. Mieszkańcy chcą zamrozić wzrost na 500 tysiącach lotów do co najmniej 2023 roku.

– Nie sądzę, by limit 500 tys. operacji miał zamrozić rozwój naszego lotniska - stwierdziła Van Nieuwenhuizen. – Fakt, że limit ten został już osiągnięty, sprawia, że dalszy wzrost jest nieunikniony – uważa przedstawicielka holenderskiego rządu. Minister próbuje obecnie znaleźć równowagę między sektorem lotnictwa a protestującymi mieszkańcami. – To nie będzie niekontrolowany wzrost, czy nastawienie na nieograniczoną ekspansję. Nie taki mamy cel – podkreśliła.

Tymczasem lotnisko w Amsterdamie planuje budowę nowego terminalu.  Budynek o łącznej powierzchni ponad 100,5 tys. mkw zaspokoi potrzeby 14 milionów pasażerów rocznie, wobec 60 milionów, które port obsługuje obecnie (tylko w 2016 roku z amsterdamskiego lotniska odprawiono 63,6 mln pasażerów, o 9,1 proc. więcej niż rok wcześniej).

Terminal wybudowany zostanie na południe od istniejącego już budynku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony