Partner serwisu

Saudyjki po raz pierwszy w historii mogą zostać stewardessami

Emilia Derewienko 25.12.2020

Saudyjki po raz pierwszy w historii mogą zostać stewardessami
fot. Piotr Bożyk
Linie lotnicze Saudi Arabian Airlines (Saudia) po raz pierwszy w historii otworzyły drzwi dla saudyjskich kobiet, dopuszczając je do pracy jako stewardessy. Decyzja rządu Arabii Saudyjskiej łamie dotychczasowe normy, pozwalając kobietom pracować jako personel pokładowy – informuje The Jerusalem Post.
Narodowy przewoźnik Arabii Saudyjskiej, Saudia, wyjaśnił w komunikacie, że kobiety ubiegające się o pracę stewardessy muszą być absolwentkami szkoły, mieć od 20 do 30 lat, znać język angielski na wymaganym poziomie oraz przejść badanie lekarskie. Ich waga ma być również proporcjonalna do wzrostu…

– Umożliwienie saudyjskim kobietom pracy w charakterze stewardów to bardzo ciekawy temat. Mam zamiar monitorować, kto złoży wniosek, a także liczbę aplikacji, które wpłyną – mówi Karema Bokhary, analityczka i naukowiec, która była kandydatką w wyborach do rady miejskiej w Rijadzie w 2015 roku. Twierdzi ona, że za około pięć lat kobiety saudyjskie mogą mieć równe mężczyznom prawa.

Wynagrodzenie kobiet jest ważne


Jak tłumaczy, społeczeństwo saudyjskie zabraniało do tej pory kobietom pracy w takich zawodach, jak sprzedawczynie, a tym bardziej stewardessy, które w jakiś sposób były uważane za podległe. – Oni [Saudyjczycy] mogą uznać to za dalsze upokorzenie dla saudyjskich kobiet, ponieważ jako stewardessy będą musiały służyć, sprzątać i odpowiadać na wszelkie prośby, gdyż to będzie ich praca – wyjaśnia Bokhary.

Saudia jest trzecim co do wielkości przewoźnikiem na Bliskim Wschodzie pod względem przychodów, po takich gigantach jak Emirates i Qatar Airways. Wynagrodzenie za pracę jest bardzo wysokie. Otworzy również drogę do wykonywania zawodu kobietom, które nie są absolwentkami uniwersytetów. Jednocześnie decyzja umożliwi im podróżowanie.

Karema Bokhary dodaje, że w kraju było duże zainteresowanie kobietami pracującymi na nowych polach, oraz ich wynagrodzeniem. – Bardzo ważne jest, aby umożliwić kobietom utrzymanie się i bycie produktywnymi członkami społeczeństwa, a nie obciążeniem – kontynuuje. Jak jednak dodaje, ważne jest, aby Arabia Saudyjska zachowała swoją tożsamość. – Nie chcemy być jak świat zachodni – podsumowuje.

Ostatnie lata na rzecz praw kobiet

Ruch na rzecz praw kobiet rozpoczął się w Arabii Saudyjskiej za panowania króla Abdullaha bin Abdulaziza (2005-2015) i poczynił wielkie postępy pod rządami obecnego monarchy, króla Salmana bin Abdulaziza. Następca tronu, Mohammed bin Salman, całkowicie otworzył drogę kobietom i w pełni je wspiera.

Prof. Widad al-Jarwan, który specjalizuje się w socjologii politycznej na Uniwersytecie King Saud, przypomniał, że saudyjskie kobiety wiodły normalne życie, tak jak wszyscy inni w królestwie, ponieważ dołączyły do systemu edukacji ponad 70 lat temu. Wiele z nich ukończyło studia jako nauczyciele i lekarze. – Mamy bardzo wysoki odsetek kobiet w edukacji i pracy także na wyższych stanowiskach – podkreśla.

Jednak jeszcze do niedawna saudyjskie prawo zabraniało kobietom prowadzenia samochodu czy opuszczania domu bez męskiego opiekuna, a także uczestniczenia w wydarzeniach publicznych, takich jak mecze piłki nożnej. Saudyjki mają teraz prawo, bez zgody męskiego opiekuna, do rejestrowania urodzenia, zawarcia małżeństwa lub rozwodu, życia z dala od mężów czy podróżowania za granicę.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony