Partner serwisu

Sasin: Zrobimy wszystko, żeby PLL LOT przetrwały kryzys i były dalej wizytówką Polski

Rafał Dybiński 07.09.2020

Sasin: Zrobimy wszystko, żeby PLL LOT przetrwały kryzys i były dalej wizytówką Polski
fot. PLL LOT
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w poniedziałek na antenie radiowej "Jedynki", że wysokość niezbędnego wsparcia publicznego dla Polskich Linii Lotniczych LOT powinna być wkrótce znana.
Wicepremier stwierdził, że najpierw zarząd spółki musi zakończyć prace związane z opracowaniem planu racjonalizacji kosztów. – Zarząd LOT-u jest na finale tych prac i wkrótce będziemy określać wysokość niezbędnego wsparcia. Zrobimy wszystko, żeby Polskie Linie Lotnicze LOT przetrwały kryzys i były dalej wizytówką Polski – podkreślił Sasin.

– Jako rząd jesteśmy otwarci na pomoc publiczną dla LOT-u. Nie byłoby to niczym nadzwyczajnym, bo tak dzieje się w całej Europie – zaznaczył minister aktywów państwowych.

Wicepremier zaznaczył, że wysokość publicznego wsparcia dla LOT-u będzie wymagała zgody Komisji Europejskiej. – Nie przewiduję tutaj jakiegoś szczególnego oporu ze strony komisji – zapewnił Sasin.

Na razie musimy więc nadal czekać na szczegółowe informacje o planie wsparcia narodowego przewoźnika i jego dalszych losach. – Ciężko mówić w obecnej sytuacji o optymizmie w odniesieniu do branży. Jestem przekonany natomiast, że samoloty z żurawiem na ogonie nie znikną z polskiego nieba i wybrany zostanie właściwy wariant wyjścia z trudnej sytuacji – stwierdził Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Rządowe wsparcie zyskały już w tym roku największe linie lotnicze Stanów Zjednoczonych, ale proszą o jeszcze większą pomoc. Poza tym dofinansowanie zyskali liczni przewoźnicy z Dalekiego Wschodu Azji. Na Starym Kontynencie pakiety ratunkowe uchroniły przed niewypłacalnością linie lotnicze z grupy Lufthansy, a także włoska Alitalia oraz holding Air France-KLM.  Niektórzy jednak przewoźnicy, tacy jak brytyjski Virgin Atlantic czy południowoamerykańskie LATAM oraz Avianca, musiały skorzystać z sądowej ochrony przed upadłością.  Kryzysu nie przetrwało Flybe, które zbankrutowało i zakończyło działalność. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PLL LOT
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony