Partner serwisu

Sasin: Rząd chce pomóc PLL LOT. Mechanizm wsparcia w toku przygotowań

Emilia Derewienko 07.05.2020

Sasin: Rząd chce pomóc PLL LOT. Mechanizm wsparcia w toku przygotowań
fot. Piotr Bożyk
– Rząd nie tylko musi, ale chce pomóc Polskim Liniom Lotniczym LOT – powiedział na antenie RMF FM Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. Jak dodał, w tej sprawie prowadzone już są rozmowy z Polskim Funduszem Rozwoju i Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Sasin zadeklarował, że „rząd nie tylko musi pomóc PLL LOT, ale, ale chce to zrobić”. Minister aktywów państwowych zdradził, że w tej sprawie trwają „cały czas” rozmowy z Polskim Funduszem Rozwoju i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. – Przedwczoraj było spotkanie, które służyło temu, żeby zaprojektować pewien mechanizm wsparcia dla LOT – dodał.

Wiceminister dodał, że „to nie z winy linii LOT kompletnie nie zarabia”. – A koszty stałe – pewne koszty stałe osobowe, koszty spłaty leasingu chociażby samolotów – muszą być każdego miesiąca ponoszone. To są tego typu koszty, które będą musiały być pokryte nie ze środków własnych przedsiębiorstwa” – dodał.

W połowie kwietnia informowaliśmy, że w związku z zastojem w branży, spowodowanym pandemią koronawirusa, linie szykują obniżki płac dla swoich pracowników. – Naszym priorytetem jest zachowanie miejsc pracy – komentował wówczas rzecznik PLL LOT, Michał Czernicki. Obniżenie płac pomogłoby uniknąć masowych zwolnień, jednak, jak się okazuje, jako warunek, linie chciały obniżenia zatrudnionym pensji na najbliższe 3 lata. Na to nie zgodziły się związki zawodowe. Obecnie prowadzone są rozmowy w celu wypracowania kompromisu między przedsiębiorstwem a pracownikami.

Narodowy przewoźnik zawiesił wszystkie swoje loty na początku kwietnia. Pomimo tego, że zakaz połączeń lotniczych w Polsce obowiązuje na razie do 9 maja, LOT postanowił o zawieszeniu połączeń krajowych i międzynarodowych do końca miesiąca.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PLL LOT
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony