Partner serwisu

SAS zwolni 90 procent pracowników

Rafał Dybiński 16.03.2020

SAS zwolni 90 procent pracowników
fot. Piotr Bożyk
SAS AB zwolni tymczasowo do 10 tys. pracowników, czyli aż 90 proc. siły roboczej – poinformował "Bloomberg". Przewoźnika deklaruje jednak, że drastyczne cięcia nie będą trwałe i zgłaszają chęć współpracy z władzami w sprawie pomocy dla pasażerów. 
Skandynawska linia lotnicza reaguje w ten sposób na załamanie gospodarcze związane z epidemią wirusa COVID-19 oraz na działania organów państwowych, które ograniczyły międzynarodowe podróże lotnicze.

"Nie będzie trwałych zwolnień"

– Ważne jest, aby powiedzieć, że nie zamierzamy doprowadzić do trwałych zwolnień – podkreślił dyrektor generalny firmy Rickard Gustafson na zwołanej w niedzielę konferencji prasowej w Sztokholmie. Redukcje zostaną wprowadzone we wszystkich częściach organizacji i zgodnie z przepisami krajowymi.

Zgodnie z oświadczeniem z niedzieli linia lotnicza anuluje także większość lotów od 16 marca. SAS oznajmił, że będzie utrzymywał określone trasy, aby umożliwić loty powrotne z różnych miejsc docelowych. Zapewniono również, że firma będzie do dyspozycji władz w przypadku zebrania zbłąkanych i zagubionych obywateli lub utrzymania infrastruktury, która jest ważna dla społeczeństwa.

Apel MSZ Szwecji o rozwagę

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji zaapelowało w sobotę, że należy unikać niepotrzebnych podróży z powodu gwałtownego rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz "szybko zmieniającej się i niepewnej sytuacji". To zalecenie obejmuje okres do 14 kwietnia.

SAS AB to międzynarodowe skandynawskie linie lotnicze i największy przewoźnik krajów nordyckich. Głównymi portami lotniczymi SAS są szwedzki Sztokholm-Arlanda, norweski Oslo-Gardermoen oraz duński Kopenhaga-Kastrup. Linie powstały w 1946 roku jako konsorcjum łączące Det Danske Luftfartselskab, Svensk Interkontinental Lufttrafik i Det Norske Luftfartselskap na trasach transatlantyckich. Na trasach europejskich oraz krajowych współpracę rozpoczęto dwa lata później. SAS jest również członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu lotniczego Star Alliance i jego trasy obejmują 123 destynacje. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo