Partner serwisu

Samoloty do 15 miejsc pasażerskich mogą latać

Emilia Derewienko 28.04.2020

Samoloty do 15 miejsc pasażerskich mogą latać
fot. Piotr Bożyk
W dzienniku ustaw zostało opublikowane rządowe rozporządzenie z 23 kwietnia o całkowitym zakazie lotów do 9 maja 2020 roku. Zawiera ono jeszcze jeden zapis, który dopuszcza do wykonywania lotów statki powietrzne, posiadające do 15 miejsc pasażerskich.
Rozporządzenie o czasowym zakazie lotów, które wygasa 9 maja, zostało wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Wyjątkiem mogą być loty czarterowe, zaplanowane przez touroperatorów przed 15 marca oraz loty repatriacyjne i realizowane na zlecenie premiera.

Zgodę mają także samoloty, realizujące rejsy na zlecenie osób fizycznych lub firmy posiadające do 15 miejsc pasażerskich. Zmiana ta w większym zakresie umożliwi wykonywanie komercyjnych operacji lotniczych na polskich lotniskach, z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się zakażeń COVID-19.

W przypadku, gdy samolot posiada większą liczbę miejsc pasażerskich, niż dozwolonych 15, a chcą nim podróżować, na przykład, dwie osoby, wymagana jest zgoda Urzędu Lotnictwa Cywilnego po wcześniejszym uzgodnieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Jeśli samolot ma 15 miejsc pasażerskich (nie więcej) i lot jest zorganizowany przez osobę fizyczną lub prawną, nie ma przeciwswkazań do zorganizowania takiego lotu.

Warto wspomnieć, że pilot General Aviation nie jest traktowany jako pilot zawodowy i podlega po przylocie z zagranicy 14-dniowej kwarantannie. Nawet jeśli nie lądował na terenie innego kraju, a jedynie opuścił granicę powietrzną RP celem wykonania np. przelotu widokowego i powrócił na lotnisko startu w Polsce.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo