Partner serwisu

Salut wodny w Modlinie. Lot z Madrytu wznowił działalność portu

Rafał Dybiński 22.06.2020

Salut wodny w Modlinie. Lot z Madrytu wznowił działalność portu
fot. Grzegorz Dąbrowski, PL Warszawa-Modlin
Po trzech miesiącach przerwy w niedzielę powitano salutem wodnym pierwszy rejs Ryanaira z Madrytu – poinformował port lotniczy w Modlinie. Przewoźnik powietrzny z Irlandii zaoferuje w sumie 40 tras od lipca z Mazowsza.
"Wszystko zadziałało perfekcyjnie, przewoźnik, obsługa naziemna: ASP i Welcome, służby lotniskowe, nasi partnerzy handlowi: Lagardere i Baltona. A co najważniejsze, dopisali pasażerowie!" – podkreślono na oficjalnym profilu podwarszawskiego lotniska na Twitterze. Na poniedziałkowy wieczór zaplanowany jest przylot kolejnej maszyny Ryanaira z portu Rzym-Ciampino. Dokładnie o 20:40 samolot odleci do stolicy Włoch w rejs powrotny.

Port w Modlinie został zarejestrowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego jako lotnisko cywilne 8 lutego 2010 roku. Wcześniej przez ponad 50 lat służył jako lotnisko szkoleniowe dla pilotów śmigłowców i samolotów. W 2000 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało lotnisko w zasoby Agencji Mienia Wojskowego.

List Intencyjny dotyczący lokalizacji portu lotniczego na terenie byłego lotniska wojskowego w Modlinie podpisano w 2003 roku w siedzibie Regionalnego Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Poświętnem. Dwa lata później powstał wstępny plan inwestycyjny, a po kolejnych dwunastu miesiącach prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał zezwolenie na założenie lotniska cywilnego.

Nowy obiekt w 2012 roku został wyposażony w drogę startową o długości 2500 metrów i szerokości 45 metrów, a także płaszczyznę postojową dla samolotów kodu C na 12 stanowisk oraz budynek terminala pasażerskiego.

Port lotniczy w Modlinie oferował przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 stałe rejsy do Edynburga, Belfastu, Dublina, Shannon, Manchesteru, Liverpoolu, Bristolu, Birmingham, Londynu, Leeds, Paryża, Brukseli, Eindhoven, Kolonii, Memmingen, Oslo, Geteborga, Sztokholmu, Bergamo, Bolonii, Porto, Lizbony, Sewilli, Malagi, Alicante, Walencji, Madrytu, Palma de Mallorca, Barcelony, Cagliari, Rzymu, Neapolu, Salonik, Aten, a także sezonowe do Kijowa, Lwowa i Ammanu. Poza tym z obiektu na Mazowszu korzystały połączenia czarterowe do Kefalonii, Zakintos, Heraklionu, Antalii, Warny, Tirany i tunezyjskiego Hammamet.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony