Partner serwisu

Sądny piątek Boeinga. Cięcia dotkną nawet 20 proc. pracowników

Rafał Dybiński 27.05.2020

Sądny piątek Boeinga. Cięcia dotkną nawet 20 proc. pracowników
fot. Piotr Bożyk
Rzecznik stowarzyszenia pracowników technicznych oraz inżynierów z branży lotniczej, reprezentującego 17 600 osób, ujawnił Agencji Reutera, że Boeing poinformował już związki zawodowe o spodziewanych w piątek zawiadomieniach o zwolnieniach.
Koncern z Chicago uprzedzał w minionym miesiącu o redukcji 10 proc. siły roboczej spośród 160 tys. zatrudnionych na całym świecie. Prezes producenta samolotów Dave Calhoun zapowiedział także w kwietniu, że być może niezbędne będą jeszcze głębsze redukcje w obszarach najbardziej narażonych na sytuację klientów komercyjnych, a także w sektorze korporacyjnym. Stowarzyszenie pracowników technicznych i inżynierów z branży lotniczej odpowiedziało deklaracją 1300 jej członów o złożeniu wniosku o dobrowolne zwolnienie.

Boeing przekazał jednak na początku bieżącego tygodnia liderom związkowym, że powinni spodziewać się cięć od 15 do 20 proc. zatrudnionych w stanie Waszyngton i południowej Kalifornii. Dla producenta jest to niezbędny krok, aby zaradzić kryzysowi wywołanemu wirusem COVID-19, który sparaliżował sektor linii lotniczych i spowodował drastyczny spadek popytu na podróże powietrzne.

Boeing w kwietniu nie otrzymał żadnego zamówienia na maszyny, co zdarzyło się już po raz drugi w tym roku. Poza tym klienci producenta anulowali kolejne 108 zamówień na uziemione modele B737-MAX. To dla koncernu z Chicago najgorsza sytuacja od 1962 roku.

Wybuch pandemii pogorszył tylko napięcia w firmie po wcześniejszych dwóch katastrofach B737-MAX, które doprowadziły do uziemień tych maszyn w marcu 2019 roku. Prezes Calhoun oznajmił jednak 8 maja, że spodziewa się jeszcze w tym miesiącu wznowienia produkcji odrzutowca B737-MAX, po dokonaniu niezbędnych korekt w wadliwym oprogramowaniu panelu sterowania kontroli lotem.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Problemy Boeing 737 MAX
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony