Partner serwisu

Rządowe wsparcie dla Air Canada uzależnione od warunków klimatycznych

Rafał Dybiński 13.05.2020

Rządowe wsparcie dla Air Canada uzależnione od warunków klimatycznych
fot. Air Canada
Kanada ogłosiła w poniedziałek plan pomocy największym firmom dotkniętym pandemią koronawirusa. Rząd drugiego największego kraju globu powiązał jednak oferowane pożyczki i finansowe wsparcie z celami klimatycznymi, z czym musi liczyć się Air Canada.
Bill Morneau zapowiedział, że dziesiątki milionów dolarów będą dostępne dla firm o rocznych przychodach przekraczających 300 mln kanadyjskich dolarów, co odpowiada sumie 215 mln dolarów amerykańskich. To pozwoli złagodzić restrykcje spowodowane przez wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. - Firmy o solidnych podstawach, które znalazły się w kryzysie, przejdą na drugą stronę i będą mogły szybko się odbić - zaznaczył minister finansów. - Przedsiębiorstwa, które otrzymają fundusze, będą musiały jednak zobowiązać się do ujawnienia informacji dotyczących ochrony klimatu i realizacji celów dla zrównoważonego rozwoju środowiska - dodał Morneau.

Szczegóły programu pożyczek korporacyjnych i dotacji zostaną opublikowane w najbliższych dniach. Warunki będą obejmować ograniczenia premii dla kierownictwa, wykupu akcji i dywidend. Firmy uchylające się od opodatkowania nie będą mogły kwalifikować się do korzystania z awaryjnego systemu finansowania dla dużych pracodawców. - To są pożyczki pomostowe, a nie pakiety ratunkowe - podkreślił premier Justin Trudeau. - Kanadyjczycy oczekują, że firmy, które otrzymają publiczne wsparcie będą odpowiedzialnie i uczciwie płacić swoją część podatków - dodał Trudeau.

Morneau wskazał linie lotnicze jako przykład firm, które mogłyby skorzystać z awaryjnego finansowania. Dochodowa jeszcze w 2019 roku Air Canada odesłała już 20 tys. pracowników na tymczasowe urlopy i zmniejszyła rozkład rejsów o 90 proc. Straty w pierwszym kwartale 2020 roku przekroczyły 1 mld kanadyjskich dolarów. Ograniczenia związane z pandemią dotknęły również mocno firmy naftowe i gazowe, które będą zobowiązane do zerowej emisji w 2050 roku.

- Jesteśmy świadomi, że zmiany klimatu stanowią również poważne ryzyko dla zysków przedsiębiorstw - zaznaczył minister finansów. Rząd w Ottawie wygospodarował już 1,7 mld kanadyjskich dolarów, aby wspomóc sektor naftowy, walczący z niskimi cenami ropy i produktów z niej wytwarzanych. Dofinansowanie wiąże się w tym przypadku również z oczyszczaniem opuszczonych szybów, które mogą zanieczyszczać wody gruntowe i uwalniać gazy cieplarniane. Ponadto władze Kanady ogłosiły także w kwietniu uruchomienie funduszu w wysokości 750 milionów kanadyjskich dolarów, co pomoże firmom energetycznym w ograniczeniu emisji metanu zgodnie z nowymi, bardziej rygorystycznymi przepisami ochrony środowiska.

Air Canada to największa krajowa i międzynarodowa linia lotnicza w kraju Klonowego Liścia. Obsłużyła w minionym roku 51 mln pasażerów. Przewoźnik jest jedynym międzynarodowym operatorem w Ameryce Północnej, który otrzymał cztery gwiazdki w rankingu niezależnej brytyjskiej firmy badawczej Skytrax. Air Canada Cargo natomiast dostarcza ładunki do ponad 450 miast na całym świecie. Dział towarowy Air Canada samodzielnie obsługuje węzły komunikacyjne w Toronto, Montrealu, Vancouver, Calgary, Chicago, Londynie i Frankfurcie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo