Partner serwisu

Rząd zajmie się Centralnym Portem Komunikacyjnym już 7 listopada

Emilia Derewienko 03.11.2017

Rząd zajmie się Centralnym Portem Komunikacyjnym już 7 listopada
fot. Port Lotniczy Wrocław
Na tę wiadomość zwolennicy megalotniska czekali wiele tygodni. Projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego znalazł się w harmonogramie obrad rządu. Rada Ministrów rozpocznie prace nad uchwałą 7 listopada, we wtorek.
W porządku obrad na 7 listopada 2017 roku jako jeden z dwóch punktów i spraw bieżących, znalazł się projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie „przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. Wnioskodawcą jest Pełnomocnik Rządu ds. budowy gigantycznego portu lotniczego, minister Mikołaj Wild.

Początek prac nad uchwałą o CPK premier Beata Szydło zapowiadała już w połowie września tego roku, niedługo po tym, jak poznaliśmy lokalizację mega lotniska. Tak się jednak nie stało, a kilkutygodniowe oczekiwanie na pojawienie się uchwały na Radzie Ministrów było – jak nieoficjalnie mówiono – spowodowane sporem o koleje. W ubiegłym tygodniu jednak rozpoczęcie prac nad projektem o CPK potwierdził w rozmowie z Rynkiem Lotniczym minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk.

Na docelowe miejsce budowy megalotniska wyznaczona została gmina Baranów. Pierwszy terminal CPK jest szykowany na 50 mln pasażerów. Cały obiekt, z uwzględnieniem rozbudowy, ma mieć możliwość obsługi ponad 100 mln pasażerów w ciągu roku. Wartość lotniska wyceniana jest na 35 mld zł.

Do tej pory nie poznaliśmy natomiast możliwego sposobu finansowania Centralnego Portu Komunikacyjnego, jak jednak twierdzi pełnomocnik inwestycji, Mikołaj Wild – kwestia ekonomiczna nie jest obecnie powodem do zmartwień. Ewentualnym współinwestorem mogą być chińscy partnerzy, którzy zadeklarowali swoje wstępne zainteresowanie projektem. Władze zakładają, że gigantyczny hub transportowy, zlokalizowany w centrum kraju, zostanie połączony z resztą kraju dobrze rozwiniętą siecią kolei.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony