Partner serwisu

Rząd Ukrainy dofinansował modernizację portu Kijów-Boryspol

Rafał Dybiński 11.02.2021

Rząd Ukrainy dofinansował modernizację portu Kijów-Boryspol
fot. NAB Ukraine
Rząd Ukrainy przeznaczy 270 mln euro na modernizację portu lotniczego Kijów-Boryspol – poinformował Władysław Kriklij, minister infrastruktury wschodnich sąsiadów Polski.
Zgodnie z zatwierdzonym dekretem, z pozyskanych środków powstanie nowy pas startowy z wyposażeniem radiowym i oświetleniowym. Poza tym zmodernizowane zostaną systemy dróg kołowania, podstacje transformatorowe i stacje do przechowywania cieczy specjalnych, platforma do ochrony statków powietrznych przed oblodzeniem oraz teren infrastruktury inżynieryjnej.

Port lotniczy Kijów-Boryspol jest największym lotniskiem Ukrainy, obsługującym bisko 60 proc. całego powietrznego ruchu pasażerskiego w tym kraju. Ambitne projekty rozwoju zakładają zwiększenie liczby podróżnych do 56 mln w 2040 roku.

– Istniejący pas startowy nr 2, który został oddany do eksploatacji w 1971 roku, wyczerpał już swoje zasoby ze względu na długotrwałe użytkowanie przy coraz większych obciążeniach. Współczesne duże samoloty potrzebują zupełnie nowego podejścia do obiektów lotniskowych i usług lotniskowych. Dlatego przebudowa zostanie przeprowadzona w oparciu o doświadczenia z innych krajów oraz organizacji międzynarodowych, takich jak ICAO czy IATA – zapewnił Władysław Kriklij.

Stolicę Ukrainy, oprócz największego krajowego lotniska obsługują również znacznie mniejsze porty - Żulany, gdzie operują głównie tani przewoźnicy, w tym Wizz Air oferujący rejsy do kilku miast w Polsce, a także Hostomel, gdzie z kolei lądują głównie samoloty cargo. To ostatnie lotnisko jest Lotnisko jest własnością firmy Antonow i jest używane przez linie lotnicze Antonov Airlines, które są jednym z najbardziej liczących się na świecie przewoźników ładunków dużych i bardzo ciężkich. Ich transport umożliwiają Rusłany An-124, oraz słynny An-225. Sześciosilnikowa "Mrija" jest największym i najcięższym samolotem tego typu na świecie.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe połączenia lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony