Partner serwisu

Rząd odłożył temat CPK. Wild: Potrzebne dodatkowe ustalenia

Leonard Dolecki 26.09.2017

Rząd odłożył temat CPK. Wild: Potrzebne dodatkowe ustalenia
fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Beata Szydło wraz z pełnomocnikiem do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołajem Wildem deklarowali, że dziś rada ministrów zajmie się tematem Portu Solidarność. Jednak jak poinformował w TOK FM Mikołaj Wild – potrzebne są dodatkowe ustalenia w tej sprawie, ale projekt wróci na obrady rządu w najbliższym czasie.
Mimo wcześniejszych zapowiedzi temat CPK nie został umieszczony w porządku obrad dzisiejszego posiedzenia rządu. Wild wyjaśnił w radiu TOK FM, że został poproszony "o dokonanie jeszcze kilku ustaleń". – Naturalnie jest, że każda wątpliwość musi być wyjaśniona do cna - dodał zapewniając jednocześnie, że koncepcja budowy portu jest bez zarzutu. Podkreślił, że wątpliwości nie są związane z kosztami inwestycji.

Pełnomocnik powiedział również, że decyzje dotyczące ewentualnego inwestora w budowie portu jeszcze nie zapadły. – Przez najbliższe dwa lata będziemy starali się zakończyć wszystkie kwestie przygotowawcze i wtedy, za dwa lata dokonamy wyboru formuły finansowania – tłumaczył.

Centralny Port Komunikacyjny ma zostać zbudowany w województwie mazowieckim w gminie Baranów. Prace przygotowawcze mają trwać do 2019 roku, a później mają ruszyć prace budowlane. Jak poinformował Mikołaj Wild – pierwszy samolot ruszy z Portu Solidarność w połowie 2027 roku.

Wartość pierwszej fazy inwestycji ma wynosić od 31 do 35 mld zł, ale nie podano jeszcze informacji jak ma zostać ona sfinansowana. W ramach przedsięwzięcia zrealizowane mają zostać także liczne projekty kolejowe oraz kilka drogowych.

Przepustowość tego gigantycznego lotniska ma sięgnąć 100 mln pasażerów rocznie. W zamyśle władz, Centralny Port Komunikacyjny miałby być hubem, z którego swobodnie można będzie się dostać rozbudowaną i zmodernizowaną siecią kolei do wszystkich części kraju.

Sprawa CPK pozostaje nadal w wielu kwestiach otwarta. Nie wiadomo jeszcze jaki podmioty będą odpowiedzialne za poszczególne części inwestycji. Z podanych informacji wynika, że obecnie przygotowywana jest specustawa, której treść mamy poznać pod koniec 2017 roku.

Pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego powstał już wiele lat temu. Ma on zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Według przedstawicieli rządu ma on być odpowiedzią na rosnący w Polsce ruch lotniczy.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony