Partner serwisu

Ryga: Duże zainteresowanie budową stacji Rail Baltiki przy lotnisku

Witold Urbanowicz 11.05.2020

Ryga: Duże zainteresowanie budową stacji Rail Baltiki przy lotnisku
mat. prasowe
Trwa przetarg na budowę stacji Rail Baltiki przy międzynarodowym lotnisku w Rydze. Do drugiego etapu postępowania zakwalifikowało się 11 podmiotów z ośmiu krajów, w tym z Polski. Umowa z wykonawcą ma zostać zawarta w tym roku.
Spółka Eiropas Dzelzceļa līnijas, która wdraża projekt Rail Baltiki na terenie Łotwy, w listopadzie zeszłego roku ogłosiła przetarg na budowę stacji kolejowej przy lotnisku w Rydze (Riga International Airport). Zakres projektu obejmuje 6 km linii kolejowej, wiadukty, drogę dojazdową, nasyp, stację z budynkiem dworcowym. Więcej o projekcie piszemy tutaj.

Jak poinformował zamawiający, do drugiego etapu postępowania, po ocenie kwalifikacji uczestników, przeszło 11 podmiotów z 8 krajów: Łotwy, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Polski, Francji, Turcji i Austrii. Teraz uczestnicy mają przygotować ofertę techniczną i finansową w terminie do 3 sierpnia. – W tym przetargu mamy do czynienia z bardzo intensywną konkurencją międzynarodową. Złożone zostały profesjonalnie przygotowane wnioski, które pozwoliły wszystkim przejść do drugiego etapu. Daje nam to pewność, że zapewniony zostanie wysoki poziom konkurencji, dzięki czemu złożone oferty techniczne i finansowe będą konkurencyjne, a my będziemy mogli wybrać nie tylko najlepszą, ale również najbardziej opłacalną finansowo ofertę – mówi Kaspars Vingris, prezes zarządu Eiropas Dzelzceļa līnijas.

Podpisanie umowy ze zwycięzcą planowane jest do końca tego roku, a rozpoczęcie prac budowlanych – w przyszłym. Wartość zamówienia jest szacowana na 250-280 mln euro. Projekt jest finansowany ze środków unijnych.

Rail Baltica to projekt wyjątkowy: zakłada budowę normalnotorowej linii o rozstawie 1435 mm, która połączy Estonię, Łotwę i Litwę z Polską, i tym samym europejską siecią kolejową. Obecnie na terenie krajów bałtyckich dominuje – jak w Rosji – rozstaw 1520 mm.

– Projekt Rail Baltica jest jednym z katalizatorów rozwoju gospodarczego Łotwy. Połączy kraje bałtyckie z europejską siecią kolejową. Aktywna faza budowy projektu rozpocznie się pod koniec tego roku od prac budowlanych na dworcu centralnym w Rydze i będzie kontynuowana od prac budowlanych na międzynarodowym lotnisku w Rydze i głównej linii kolejowej Rail Baltica – mówi Tālis Linkaits, minister transportu Łotwy.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dojazdy do lotnisk
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony