Partner serwisu

Ryga: 2,22 mln pasażerów w minionym półroczu. Spadki frachtu i podróży tranzytowych

Rafał Dybiński 11.07.2022

Ryga: 2,22 mln pasażerów w minionym półroczu. Spadki frachtu i podróży tranzytowych
fot. Riga Airport
Port lotniczy Ryga w pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku obsłużył 2,22 mln pasażerów - poinformowało lotnisko stolicy Łotwy w oficjalnym komunikacie. Tyle samo podróżnych odprawiono w całym 2020 roku.
Czerwiec bieżącego roku pozwolił obsłużyć prawie 550 tys. pasażerów w Rydze. To mniej o 28 proc. w odniesieniu do tego samego miesiąca w 2019 roku, tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Linie lotnicze airBaltic przewiozły w czerwcu ponad połowę wszystkich podróżnych, a dokładnie 279 tys. Przewoźnik z Łotwy zrealizował w sumie 2713 rejsów, co oznaczało 53 proc. wszystkich operacji lotniczych, których doliczono się w szóstym miesiącu bieżącego roku.

Drugi w obu ryskich klasyfikacjach Ryanair obsłużył 162 tys. podróżnych, co oznaczało 30 proc. wszystkich pasażerów w czerwcu 2022 roku. Niskokosztowiec z Irlandii zrealizował łącznie 971 rejsów ze stolicy Łotwy. To oznacza niemal 20 proc. wszystkich operacji, których doliczono się w szóstym miesiącu bieżącego roku.

– Ożywienie w sektorze po kryzysie wywołanym wirusem COVID-19 jest obecnie stosunkowo szybkie. W czerwcu zanotowaliśmy wyniki przewozowe niższe już o mniej niż jedną trzecią w stosunku do poziomów sprzed pandemii. Chociaż udział pasażerów tranzytowych w Rydze spadł z 30 do 17 proc. od czasu zakazu lotów do Rosji i Białorusi, byliśmy w stanie zrekompensować ten spadek szeroką i dogodną ofertą bezpośrednich letnich destynacji, która jest już bardzo blisko tego, co proponowaliśmy przed pandemią. Ponadto zadbaliśmy o terminową rekrutację niezbędnego personelu. Lotnisko zatrudnia obecnie więcej pracowników niż przed pandemią, więc nie odczuwamy w żaden sposób niedoboru personelu, obserwowanego na dużych europejskich lotniskach – podkreśliła Laila Odiņa, prezes zarządu portu lotniczego w Rydze.

Wywołana przez Rosję wojna w Ukrainie i międzynarodowe zakazy lotów wywarły znaczący wpływ na ruch cargo, niemniej w czerwcu na lotnisku w Rydze wolumeny obsłużonych ładunków osiągnęły pułap 1449 ton. W ciągu sześciu miesięcy bieżącego roku przeładowano prawie 11 tys. ton frachtu, czyli o 18 proc. mniej niż w pierwszym półroczu 2019 roku oraz o 11 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Statystyki pasażerskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony